V hale C na pražské Balabence se v úterý na konferenci Retail in Detail mluvilo o inovacích v maloobchodě, viz Twitter. Jak se ovlivňuje restaurační byznys a retail, přiblížil pro náš Retailek Martin Dlouhý z Uga. Jaké inovace chystá prodejní portál Aukro, nám řekl jeho šéf Václav Liška.

Babiš má za urážku Šafra platit 50.000, rozhodl opět soud

Pavel Šafr chce po Andreji Babišovi odškodnění za označení „psychopat“ a „parchant“.

Vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má zaplatit šéfredaktorovi Svobodného fóra Pavlovi Šafrovi 50.000 Kč za urážlivé výroky na jeho adresu. Omlouvat se mu na půdě Sněmovny nemusí. Rozhodl o tom dnes Okresní soud pro Prahu-západ. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Okresní soud vynesl rozsudek už podruhé. Proti původnímu verdiktu se odvolali Babiš i Šafr, jenž ve své žalobě na ochranu osobnosti požadoval od Babiše 100.000 Kč a omluvu. Soud Šafrovi, kterého zastupuje advokát Aleš Rozehnal, přiznal polovinu požadované částky, omluvu však nikoliv. Původní verdikt zrušil v červenci odvolací soud.

Soudkyně Simona Kačerová dnes při zdůvodnění rozsudku uvedla, že v novém řízení byly doplněny důkazy na základě pokynů odvolacího soudu, které žádné velké změny nepřinesly. Novinář chce po Babišovi odškodnění, protože jej ministr financí opakovaně a veřejně označil za „psychopata“ a „parchanta“.

Podle soudkyně je potřeba každý z výroků posuzovat zvlášť. Slovo psychopat bylo vysloveno v rámci sebeobrany a politické diskuze. „Je možné ho akceptovat jako projev kritiky a svobodný projev žalovaného,“ podotkla Kačerová. Slovo parchant naopak soudkyně považuje za urážku, která měla dehonestovat žalobce a mohla poškodit jeho čest. Šafr v žalobě požadoval také omluvu, kterou měl Babiš přednést ve Sněmovně. Soud to zamítl kvůli tomu, že dolní komora nebyla místem, kde urážky padly.

Šafr podal žalobu loni v květnu. Poukázal v ní na to, že ho politik opakovaně urazil, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. Nelíbí se mu, že Babiš směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení.