Jubilejní 50. sezóna Divadla Járy Cimrmana se oficiálně zahájí v sobotu 1. října v areálu U Čápa v Příchovicích u Tanvaldu. Program dne zahrnuje největší sraz cimrmanologů v Česku, spanilou jízdu v dobových kostýmech na historických kolech i křest knihy Půlstoletí s Cimrmanem. V kině Jas pak od 19 hodin proběhne představení hry Cimrman v říši hudby, které odvysílá Radiožurnál.

Barrandov uvede Kriminálku Istanbul

Programový ředitel Barrandova František Borovský sáhl po dalším seriálu z Turecka.

Kriminálka Instanbul je příběh policejního komisaře Mehmeta Özakina. Foto: TV Barrandov

Kriminálka Instanbul je příběh policejního komisaře Mehmeta Özakina. Foto: TV Barrandov

Do prestižního vysílacího času v neděli po osmé večerní nasadí televize Barrandov v české premiéře kriminální seriál z Turecka. Původem německá Kriminálka Istanbul (v originále Mordkommission Istanbul) se bude vysílat počínaje 24. lednem, vždy od 20.20. „Televize Barrandov prozatím odvysílá celkem 14 dílů tohoto seriálu,“ přiblížila na dotaz Médiáře mluvčí stanice Barbora Šenfeldová. Kriminálka z Turecka v programu vystřídá první sérii původního komediálního seriálu Barrandova Bezdružice. Její poslední díl půjde v neděli 17. ledna.

Pro Barrandov je to další televizní dílo z tureckých reálií, které uvede. Populární byla v jeho vysílání historická sága Velkolepé století. Stanice ji uvedla opakovaně. Známý je v Česku ovšem i případ turecké telenovely Tisíc a jedna noc, kterou v roce 2011 nasadila Nova do hlavního vysílacího času, kde ale záhy propadla.

Kriminálky z různých míst jsou na českých obrazovkách častým programem. Vedle amerických měst Miami, New Yorku a Las Vegas se tu vysílá třeba Kriminálku Paříž, televize Nova má čtyři řady své pražské Kriminálky Anděl.