Jan Dražan, zástupce šéfredaktora Echa, a Jan Pergler, někdejší novinář, teď manažer v ČSOB, vydávají ve vlastním Nakladatelství Zeď druhou knihu. První byla série rozhovorů Náš Václav Havel, druhou je román Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík. První pokřtili 17. listopadu, druhou pak 7. prosince a úspěšně na ni vybírali na Hithitu. Obě je možné běžně koupit, i přes internet.

Barrandov uvede Kriminálku Istanbul

Programový ředitel Barrandova František Borovský sáhl po dalším seriálu z Turecka.

Kriminálka Instanbul je příběh policejního komisaře Mehmeta Özakina. Foto: TV Barrandov

Kriminálka Instanbul je příběh policejního komisaře Mehmeta Özakina. Foto: TV Barrandov

Do prestižního vysílacího času v neděli po osmé večerní nasadí televize Barrandov v české premiéře kriminální seriál z Turecka. Původem německá Kriminálka Istanbul (v originále Mordkommission Istanbul) se bude vysílat počínaje 24. lednem, vždy od 20.20. „Televize Barrandov prozatím odvysílá celkem 14 dílů tohoto seriálu,“ přiblížila na dotaz Médiáře mluvčí stanice Barbora Šenfeldová. Kriminálka z Turecka v programu vystřídá první sérii původního komediálního seriálu Barrandova Bezdružice. Její poslední díl půjde v neděli 17. ledna.

Pro Barrandov je to další televizní dílo z tureckých reálií, které uvede. Populární byla v jeho vysílání historická sága Velkolepé století. Stanice ji uvedla opakovaně. Známý je v Česku ovšem i případ turecké telenovely Tisíc a jedna noc, kterou v roce 2011 nasadila Nova do hlavního vysílacího času, kde ale záhy propadla.

Kriminálky z různých míst jsou na českých obrazovkách častým programem. Vedle amerických měst Miami, New Yorku a Las Vegas se tu vysílá třeba Kriminálku Paříž, televize Nova má čtyři řady své pražské Kriminálky Anděl.