Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze). Výsledky v pátek 21. října.

ČT chystá na rok 2016 desítky nových dokumentů

Dokumentaristé se ve veřejnoprávní televizi zaměří třeba na téma rusko-ukrajinského konfliktu, osudy blízkovýchodních uprchlíků či propagandu severokorejského režimu.

Šéf ČT Petr Dvořák a foodbloggerka Kamu (vlevo) na dnešní tiskové konferenci. Foto: Česká televize

Šéf ČT Petr Dvořák a foodbloggerka Kamu na dnešní tiskové konferenci. Foto: Česká televize

Řadu nových chystaných dokumentů dnes představila Česká televize. Budou se věnovat aktuálním politickým i společenským otázkám. Řada z nich se chystá ve spolupráci s dalšími zeměmi. „Za posledních devět měsíců, letos od ledna do září, jsme schválili 138 nových námětů a letos mělo či bude mít v kinech premiéru dvacet našich koprodukčních dokumentů,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Většina dnes představených snímků by se měla ve vysílání objevit příští rok 2016.

Které to budou? Jeden z nových projektů Kamu vaří bude dokumentovat cestu foodbloggerky Kamu (Kamily Rundusové) po středním Vietnamu.

Kamu vaří. Foto Česká televize

Kamu vaří. Foto Česká televize

Veřejnoprávní televize pokračuje také v mapování českých divadelních scén, tentokrát se bude věnovat divadlu Sklep (Tajemství divadla Sklep aneb manuál na záchranu světa).

Tajemství divadla Sklep. Foto Česká televize

Tajemství divadla Sklep. Foto: Česká televize

Dokument Kino Lucerna, k němuž scénář napsala Tereza Brdečková, se bude zabývat historií pražského kina a rolí rodiny Havlů v českém filmu. Dokument je příspěvkem do mezinárodního cyklu Nejpodivuhodnější kina světa.

Kino Lucerna. Foto Česká televize

David Černý v dokumentu Kino Lucerna. Foto: Česká televize

Jedním z nových formátů bude mezinárodní projekt Generation What?, kterého se kromě České televize účastní i další veřejnoprávní evropské televize v rámci Evropské vysílací unie. Mapovat bude fenomén takzvané generace Y v celé Evropě.

Přesah za hranice Česka mají mít i další chystané dokumenty. Téma rusko-ukrajinského konfliktu zpracovává Příští stanice Naděje, osudy blízkovýchodních uprchlíků zase filmy Blízký soumrak a Uprchlíci před pevností Evropa. Česká televize připravuje i dokument V paprscích slunce o propagandistických praktikách severokorejského režimu, který vzniká v česko-německo-ruské koprodukci.

Objeví se také dokumentární film Girl Power o ženách, které zasvětily své životy street artu a graffiti.

Girl Power. Foto Česká televize

Girl Power. Foto: Česká televize

Koprodukčně se Česká televize podílí na snímku Rino, který vypráví příběh bývalého agenta československé rozvědky, a dokumentu Miluj mě, který využívá téma sexuální asistence. Osobní příběh ve snímku Virus představí úspěšná žena, která se zamilovala do sňatkového podvodníka o třináct let mladšího a nakazila se virem HIV.