Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze). Výsledky v pátek 21. října.

Čtvrtletní tržby Novy klesly o 10 %, zisk se znásobil

Kvartální výsledky televizní skupiny CME ovlivnilo posilování dolaru.

Sídlo televize Nova. Foto: Martina Votrubová

Sídlo televize Nova. Foto: Martina Votrubová

Výnosy českých aktivit bermudské televizní skupiny CME, tedy nejsledovanější tuzemské televize Nova, klesly v prvním letošním kvartálu o 12 %, na 35 milionů dolarů (zhruba 880 milionů Kč) z 39 milionů za totéž období loňska. Dnes to uvedla CME v oznámení svých hospodářských výsledků za měsíce leden až březen.

Výsledky ovlivnilo posilování dolaru – CME totiž i za celou skupinu udává o 10 % nižší tržby, argumentuje ale zároveň, že reálně při zachování konstantního směnného kurzu jde o růst 9 %. Skupina snížila provozní náklady i výdaje na výrobu programu, provozní ztráta ji přesto vzrostla skoro o pětinu.

Výsledky CME za 1. čtvrtletí 2015. Zdroj: CME

Výsledky CME za 1. čtvrtletí 2015. Zdroj: CME

Výrazně vzrostla ziskovost Novy. Provozní zisk OIBDA se totiž zvýšil o 272 %, na 10,1 milionu (kolem 250 milionů Kč) z loňských 2,7 milionu. „I nadále chceme využívat oblíbenou lokální produkci k maximalizaci náskoku, která máme před komerční konkurencí. To by mělo dále zlepšovat naše příjmy z televizní reklamy, jakmile se obnoví trvalý ekonomický růst v zemích, kde působíme,“ prohlásil jeden ze dvou generálních ředitelů CME Christoph Mainusch.

Česká republika se nedávno vrátila před Rumunsko na pozici pobočky s nejvyššími tržbami ze všech šesti zemí, kde CME působí. A oproti loňsku se nyní stala také nejziskovější, rovněž před rumunskou pobočkou.  

Výsledky jednotlivých trhů CME za 1. čtvrtletí 2015. Zdroj: CME

Výsledky jednotlivých trhů CME za 1. čtvrtletí 2015. Zdroj: CME