Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze). Výsledky v pátek 21. října.

Čupr s Enernem spouštějí nový investiční fond

Fond bude zaměřen na investice do internetových firem střední velikosti.

Tomáš Čupr

Tomáš Čupr

Zakladatel Slevomatu, DameJidlo a Rohlik.cz Tomáš Čupr se stal dalším společníkem investiční skupiny Enern, která v projektech jako Slevomat, Rohlik.cz, Twisto či ROI Hunter drží podíly. První akcí posíleného Enernu bude spuštění nového, v pořadí třetího fondu rizikového kapitálu, zaměřeného na digitální technologie s kapitálem bezmála 1,5 miliardy Kč.

Fond nazvaný ETIII bude zaměřený na investice do internetových firem střední velikosti a bude operovat s 50 miliony eur. V souvislosti s jeho spuštěním otevírá Enern kanceláře v Berlíně coby jednom z evropských startupových center.

„S partnery v Enernu jsme si blízcí lidsky a máme i podobnou investiční filozofii. Když zkombinujeme své zkušenosti s kapitálovým zázemím, můžeme pomoci vyrůst projektům, které změní trh,“ tvrdí Tomáš Čupr.

„Slevomat, který Tomáš založil, byl první internetovou investicí Enernu. Od té doby jsme společně prošli kus cesty a postupně došli k přesvědčení, že chceme dlouhodobě tvořit společně,“ dodává partner Enernu Petr Šmída.

Enern založili v roce 2010 právě Šmída a dále Pavel Mucha, Radek Švec a Radovan Nesrsta. Součástí skupiny jsou také dva fondy investující do internetových startupů v celkové velikosti 20 milionů eur. Enern takto podpořil např. Slevomat (drží v něm cca pětinový podíl, Tomáš Čupr 13 %), DameJidlo.cz (na konci 2014 prodáno společnosti Delivery Hero) či online supermarket Rohlik.cz. Ten Enern společně s Tomášem Čuprem ovládá (42 % Tomáš Čupr, 40 % Enern). Internetová scéna je zatím menšinovou součástí portfolia Enernu, který se profiluje zejména v oblasti energetických projektů využívajících větrnou energii, kam dosud v Česku a Polsku investoval 55 milionů eur.