Tým webu Hlídací pes uvádí svou druhou knihu Babiš. Vůdce pro 21. století. Pokřtil ji koblihou.

Distributor tisku PNS zmírnil pokles tržeb

Pokles prodejů zmírňují především časopisy. Distributor také začal šetřit a zkouší novinky.

První novinová společnost, největší tuzemský distributor tisku, loni zaznamenala tržby 3,21 miliardy Kč, což je o 4,7 % míň oproti předchozímu roku 2014. „Tento pokles byl očekávaný, a to zejména kvůli pokračujícímu trendu poklesu prodejů tisku,“ uvedla firma minulý týden po valné hromadě. „Meziroční pokles obratu byl v roce 2015 nižší než v letech 2012 až 2014,“ zdůraznila zároveň. Zisk po zdanění meziročně stoupl o 33 % na 33,8 milionu Kč.

„Plán hospodaření pro rok 2015 se podařilo podstatným způsobem překročit díky zvýšeným prodejům tisku nad plánovanou úroveň a současně i růstem dalších provozních tržeb. I když pokračuje neustálý pokles prodeje tisku, tak především u časopisů dochází ke zmírnění poklesu, což dává určitý příslib do budoucnosti. Souběžně probíhala kontrola a revize nákladů, které společnost vynakládá k zabezpečení distribuce tisku. Výsledky přinesly i rozvojové projekty, do kterých společnost investovala už dřív,“ uvedl předseda představenstva PNS Petr Novák.

Na valné hromadě se rozhodlo, že za loňský rok půjde akcionářům 4 Kč za akcii. Vyplatí se celkem 22,6 milionu Kč. Za rok 2014 se vyplácelo 28,2 milionu, 5 Kč na akcii. V roce 2013 se dividenda nevyplácela.

První novinovou společnost vlastní největší česká vydavatelství Czech News Center Daniela Křetínského a Patrika Tkáče (27,02 %), Mafra Andreje Babiše (26,27 %), Vltava-Labe-Press (26,04 %) a Astrosat Media (9 %) skupiny Penta (celkem 35,04 %) a Němci vlastněný podnik Bauer Media (11, 24 %).

Valná hromada také prodloužila mandát členu dozorčí rady Štěpánu Košíkovi, jinak též šéfovi Babišovy Mafry, i pro následující tři roky s počátkem 19. března 2017, kdy mu začíná jeho další funkční období.