Seriál Mordparta s Jiřím Bartoškou se vysílal do minulé neděle, dnes televize Prima nasadí po 20. hodině na svém hlavním kanálu „českého Schimanskiho“, další vlastní kriminální seriál Polda. Policistu, který se po dvaceti letech probudil z kómatu, představuje David Matásek, sekunduje mu Igor Orozovič. Polda se střetne s druhými řadami úspěšných děl konkurence – Doktorem Martinem na ČT1 a s show Tvoje tvář má známý hlas na Nově. Po 21.30 na ČT1 začíná satirické Kosmo.

Pátky se stávají dnem hudebních novinek

Singly a alba budou gramofirmy v padesátce zemí vydávat každý pátek minutu po půlnoci.

Jednotný den a čas pro vydávání nových nahrávek si společně stanovily gramofirmy ve víc než 45 zemích světa. Počínaje 10. července budou singly i alba vycházet vždy v pátek v 00.01, tedy minutu po půlnoci. Dosud nová hudba vycházela odlišně – konkrétně v pondělí na trzích jako Francie a Velká Británie, v úterý v USA a Kanadě, v pátek se tak dělo jen v 11 zemích, třeba v Austrálii a Německu. „Krok, který celosvětově uskutečňují jednotlivá vydavatelství, maloobchodníci a umělci, znamená, že fanoušci již nebudou muset čekat několik dní, než se novinky dostanou na jejich národní trh,“ uvedla k novince česká pobočka mezinárodního nahrávacího průmyslu IFPI.

„Přípravy na přechod na ‚Hudební pátky‘ se týkají jednotlivých vydavatelství, distributorů a maloobchodníků, kteří společně pracují na překonfigurování svých dodavatelských řetězců a marketingových zvyklostí. V této době také dochází ke změně hudebních žebříčků v jednotlivých zemích, aby odpovídaly novému mezinárodnímu dni pro vydávání novinek. Hitparády vydávané ČNS IFPI jsou již několik let zveřejňovány za období pátek-čtvrtek, proto u nás v tomto segmentu žádné změny nenastanou,“ doplňuje česká pobočka IFPI.

Přechod na celosvětové Hudební pátky řídí a dozoruje mezinárodní skupina skládající se z organizací IFPI (reprezentující přibližně 1.300 nahrávacích společností po celém světě), WIN-Impala (reprezentující nezávislé nahrávací společnosti po celém světě), FIM (reprezentující svazy a sdružení hudebníků po celém světě), Featured Artists Coalition (reprezentující britské umělce), Entertainment Retailers Association (Velká Británie) a The Music Business Association (Music Biz, USA).