Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze). Výsledky v pátek 21. října.

Penta k VLP dokoupila 49 % Astrosatu

Investiční skupina Penta konsoliduje své čerstvě nabyté mediální portfolio.

Vydavatelství časopisů Astrosat Media už celé patří investiční skupině Penta. Ta akvizicí mateřského Vltava-Labe-Press nedávno získala 51 % Astrosatu, nyní oznámila, že dokoupila zbývajících 49 % od německé RTV Media Group ze skupiny Bertelsmann. Cenu nezveřejnila. „Vlastnictví VLP a Astrosatu nám umožní nabízet společné produkty pro inzerenty,“ prohlásil čerstvý šéf firmy Vltava-Labe-Press Michal Klíma. Astrosat je dlouhodobě ziskový. Loni utržil 560 milionů Kč, zisk před zdaněním činil 135 milionů.

Astrosat produkuje časopisy Story, Glanc, Gurmet, National Geographic, Květy, Vlasta, Překvapení, KondiceMagazín Šíp či TV magazín a Moje rodina – Fajn život jako přílohy novin Deník. Předloni koupil tuzemskou pobočku finské Sanomy, loni pak časopisový startup Easy Publishing s titulem Kondice.

Penta tak v rámci své mediální investice čerstvě vlastní regionální noviny Deník, tiskárny Novotisk a Astrosat Media. Dá se očekávat, že podíly se budou měnit v prodejci webové reklamy AdActive – v něm Penta momentálně drží jen 30 %, po 30 % mají Jan Vobecký a Petr Ott a 10 % Tereza Kosíková. Dalšími podíly Penty jsou 70 % v České distribuční a 35,04 % v První novinové společnosti.