Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze).

Reklamní výdaje do televize a rádia rostou

Český reklamní trh meziročně vzrostl v březnu o 9 %, za první kvartál o 4 %.

Ceníková hodnota reklamního prostoru, březen 2015 Zdroj: Admosphere

Letošním tahounem reklamního trhu v Česku je televize a rádio. Tisk, venkovní reklama a bannery na internetu zajímají inzerenty míň než loni. Ukazují to aktuální čísla monitoringu Admosphere. Ta znamenají hlavně trend – monitoring totiž vychází z ceníkové hodnoty reklamních ploch, reálně proinvestovaných peněz je míň.

Zlepšování televize lze vysvětlit hlavně dalším zotavováním se vedoucí Novy po předloňském katastrofickém roce. Pokles u internetu nepopisuje celý trh, mimo monitoring totiž stojí celá oblast výkonnostní reklamy, u zadavatelů čím dál populárnější.