Seriál Mordparta s Jiřím Bartoškou se vysílal do minulé neděle, dnes televize Prima nasadí po 20. hodině na svém hlavním kanálu „českého Schimanskiho“, další vlastní kriminální seriál Polda. Policistu, který se po dvaceti letech probudil z kómatu, představuje David Matásek, sekunduje mu Igor Orozovič. Polda se střetne s druhými řadami úspěšných děl konkurence – Doktorem Martinem na ČT1 a s show Tvoje tvář má známý hlas na Nově. Po 21.30 na ČT1 začíná satirické Kosmo.

Rozhlasový trh v kvartálu mírně klesl

Reklamy v regionálních rádiích přibývá, ale národní trh brzdí útlum mediálních agentur.

Na rozhlasovou reklamu vydali tuzemští inzerenti v druhém letošním čtvrtletí 470 milionů Kč, oproti 476 milionům v tomtéž období loňska to představuje pokles zhruba o 1 %. Výše reklamních investic letos přitom zůstává nad úrovní předloňského roku, v druhém čtvrtletí 2013 činila 466 milionů. Znamená to, že se zastavil kontinuální meziroční růst, který trval předchozí čtyři kvartální období.

Vývoj rozhlasového trhu v letech 2013 až 2015

Vývoj rozhlasového trhu v letech 2013 až 2015

Uvádí to Sdružení komunikačních a mediálních organizací (SKMO) ve svém pravidelném čtvrtletním odhadu. Má jít čisté investice podle ceníkových slev, ve fakturovaných objemech, očištěné o slevy či bartery (bonusy agentur či obchodníků z toho nejsou odečteny).

Na regionálních trzích vidí sdružení dál „svižný růst“ investic přímých zadavatelů i regionálních agentur, přičemž jde o objemově nejsilnější druhé čtvrtletí za poslední roky.

Na národním trhu rostly mírně investice přímých zadavatelů a investice klientů vybraných mediálních agentur klesly, přičemž v několika případech šlo o velké objemy. „Podíl reklamních investic mediálních agentur je v rádiích nižší než polovina,“ uvádí sdružení. Přesto ale zůstává národní rozhlasový trh v tomto roce zatím meziročně v plusu, což je dáno i růstem v prvním čtvrtletí.

Mezi rostoucí zadavatelské sektory se v kvartálu zařadily automobily, zdravotní pojišťovny, zábava a volný čas, rychloobrátkové zboží a logistika, naopak pokles zaznamenaly finanční instituce, stavebniny, léčiva, nábytek a mobilní operátoři.

V třetím čtvrtletí očekává sdružení pokračující růst regionálních trhů, postupné zastavení poklesu u mediálních agentur, které se pravděpodobně protáhne až do čtvrtého kvartálu, a v souvislosti s letní sezonou nárůst inzerce v segmentech turistiky, kultury, zábavy a volného času.