Příští čtvrtek 3. listopadu se v Praze sejdeme na první akci svého druhu v Česku, totiž přehlídce filmů na výšku Vertifilms. Předcházet jí bude odborný program s ukázkami postupů i využití moderního formátu ve světě médií. Zajistěte si místo včas, je to zdarma.

Sudová vína nekončí, ale dohled na ně zpřísní

Za falšování vína má hrozit pokuta až 50 milionů Kč, sudy získají identifikační pásky.

Víno. Foto: Profimedia.cz

Víno. Foto: Profimedia.cz

Sudové víno bude v Česku nadále prodejné. Sudy ale budou muset být označeny jednorázovou páskou s jednoznačnými identifikačními údaji o původu vína. Prodej sudových vín má dostat i některá další pevnější pravidla. Zavést by to měla novela zákona o vinohradnictví a vinařství, s jejímž návrhem dnes novináře seznámil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství vzbudila letos na jaře velký rozruch požadavkem, aby jako sudová mohla být prodávána pouze česká a moravská vína, a to pouze v provozovně samotného vinaře nebo vinotéce, se kterou má vinař smlouvu. Důvodem ke vzniku novely bylo údajně řešení problematiky černého trhu se sudovým vínem a současně implementace evropské legislativy, konkrétně nařízení o novém způsobu výsadby vinné révy. Podle kritiků však původní podoba novely de facto znemožňovala prodej sudového vína, a to i poctivým obchodníkům a vinařům.

Trhy a slavnosti mají výjimku

Současná podoba novely je výrazně méně striktní. Sudové víno může prodávat nejen jeho výrobce ve své provozovně, ale i ten, kdo jej poprvé uvedl na trh, tedy dovozce. Ten může k prodeji využít buď vlastní provozovnu, nebo provozovnu, které sudové víno přímo dodává. Všechny zmíněné provozovny musí být pouze registrovány v registru vinic vedeném Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským.

Sudy, z nichž se víno stáčí, musí být nově označeny páskou s identifikačními údaji, jejíž zbytek by měl na sudu zůstat i po jeho naražení. Teplota prostředí při skladování nebo nabízení sudového vína k prodeji nemá přesáhnout 15 °C. Z výše uvedeného pravidla však je přímo v zákoně zmíněna jedna výjimka, kterou je prodej sudového vína při tradičních pravidelných slavnostech nebo trzích. Zde bude možné sudové víno prodávat i při nedodržení zmíněné teploty a bez nutnosti mít pevnou provozovnu, platí ale povinnost o označení sudů páskou.

Novela nově zavádí také definici falšování vína s možnou sankcí až 50 milionů Kč. 

Česká a moravská vína mají logo

Logotyp Vinařského fondu slouží k označení českého a moravského původu vín

Logotyp Vinařského fondu slouží k označení českého a moravského původu vín

Jurečka také připomněl, že čeští a moravští vinaři mohou na etiketách i v propagaci využít nepovinný logotyp, označující originální původ českých a moravských vín. Logotyp propaguje ve své dlouhodobé marketingové komunikaci Vinařský fond. Ministerstvo zemědělství hradí podle Jurečky polovinu těchto marketingových aktivit. Ročně tak fondu přispívá částkou kolem 30 milionů Kč, v příštím roce by mělo jít zhruba o 35 milionů Kč. Logotyp představuje sklenku bez stopky v barvách české státní vlajky.