Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze). Výsledky v pátek 21. října.

Tiscali Media cílí reklamu behaviorálně

Dva roky vyvíjený reklamní systém nasadí vydavatel od ledna na 73 webů svého portfolia.

Michal Kubík

Michal Kubík

Od ledna 2016 přijde internetové vydavatelství Tiscali Media na svých webech s behaviorálním cílením reklamy. Cílení podle chování uživatelů Tiscali prý vyvíjelo dva roky a půl roku testovalo. Teď je společně se svým mediazastupitelstvím Arbomedia nasadí na celkem 73 webů s měsíčním zásahem ke 3 milionům uživatelů měsíčně. Firma tomuto celkovému balíčku říká Tiscali Floating Behavioral.

Tiscali v první fázi – v prvním čtvrtletí 2016 – nabídne cílení na celkem deset základních skupin Cestování, Finance, Automobily, Krása a styl, Zdraví, Elektronika, Práce a vzdělávání, Kultura, Sport a Reality. Podrobnější cílení na podskupiny slibuje Tiscali na jaro. Stávající balíčky vedle toho ponechá.

Reklamní systém Tiscali pro behaviorál stojí na soustavném sbírání dat o zájmech uživatelů, a to prostřednictvím cookies v prohlížečích. Podle toho pak zobrazuje jen takovou reklamu, která lidi může zajímat, tedy odpovídá historii prohlížení internetu. To má znamenat vyšší efektivitu peněz vložených do reklamy.

„U testovaných kampaní se nám zvýšil výkon násobně. U cílených kampaní dochází k většímu počtu prokliků na menším počtu impresí. Klient má možnost dobře snížit i výslednou cenu za akci (CPA). Nákup CPT bude s příplatkem za cílení, ale výsledkem bude efektivnější kampaň,“ popisuje šéf Tiscali Michal Kubík.

Tiscali přichází s behaviorálním cílením zhruba dva roky poté, co je na českém trhu uvedla místní jednička Seznam.cz. Ten rok z nové formy doručování reklamy Seznam získal 80 milionů Kč. Nešlo přitom o „nové“ peníze, jen přesunuté z jiných, déle používaných forem inzerce.