Televize Prima Zoom přináší čtyři rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které natočil režisér Oliver Stone. Seriál Svět podle Putina (The Putin Interviews) přichází týden po americké premiéře na kanálu Showtime. Prima Zoom je dává od 19. do 22. června vždy od 20.00.

V automatech Coca-Coly jde platit i bezkontaktně

Lídr trhu s nealko nápoji rozmístil v Česku sedm stovek automatů pro bezkontaktní karty.

Automaty by měly být schopné přijímat platby "pípnutím" i dál tradičně hotovostí

Automaty by měly být schopné přijímat platby „pípnutím“ i dál tradičně hotovostí

V Česku 730 a na Slovensku 120 prodejních automatů umožňující platby bezkontaktní kartou uvádí do provozu producent nápojů Coca-Cola. Spolupracuje na tom s platební asociací Visa Europe a bankou ČSOB. Automaty by tak měly být schopné přijímat platby nově „pípnutím“, a to všemi kartami bez rozdílu (nejen Visou), tak dál tradičně hotovostí. Coca-Cola je rozmístila do kancelářských budov, vybraných výrobních závodů, vysokých škol a na veřejná místa s vysokou koncentrací lidí, jako jsou nákupní centra, nemocniční haly či sportoviště.

Rozpoznatelné jsou podle kartonového poutače ve tvaru platební karty s bezkontaktním symbolem. Kromě něj ale zatím Coca-Cola k jejich uvedení žádnou komunikační kampaň nepřipravuje.

„Bezkontaktní placení jsme loni testovali na území Prahy. Poměr bezkontaktních plateb dorostl v rámci tohoto pilotního projektu až k 25 procentům. Toto číslo zahrnuje jak platby kartou, tak mobilní aplikací,“ tvrdí Jiří Mazura, národní manažer oddělení automatů Coca-Cola HBC pro Česko a Slovensko. Podle manažera regionálního rozvoje Visa Europe Františka Jungra jsou Češi v platbách „pípnutím“ průkopníky a evropskými lídry. 

Platba kartou by měla časově vycházet zhruba stejně jako při placení mincemi, ale být uživatelsky pohodlnější. „Bezkontaktní platby bez nutnosti zadávat PIN se u nás rychle zpopularizovaly i v oblastech, kde donedávna dominovala hotovost, ať už jde o parkovné, jízdenky v MHD nebo třeba právě automaty s občerstvením. Věříme, že tento trend se bude nadále rozvíjet,“ tvrdí ředitelka útvaru Karty ČSOB Alice Škývarová.

Trend samoobslužných automatů s bezkontaktním placením posiluje i v potravinářské oblasti, o čemž svědčí loňský pilotní projekt řetězce rychlého občerstvení McDonald’s, který na pražské Jižní spojce otevřel samoobslužný kiosek.