Jubilejní 50. sezóna Divadla Járy Cimrmana se oficiálně zahájí v sobotu 1. října v areálu U Čápa v Příchovicích u Tanvaldu. Program dne zahrnuje největší sraz cimrmanologů v Česku, spanilou jízdu v dobových kostýmech na historických kolech i křest knihy Půlstoletí s Cimrmanem. V kině Jas pak od 19 hodin proběhne představení hry Cimrman v říši hudby, které odvysílá Radiožurnál.

Vertifilms, festival filmů na výšku

První ročník festivalu vertikálního filmu doprovodí odborná konference s Médiářem.

První svého druhu, to bude festival Vertifilms. Letos na podzim v Praze představí dřív zatracovaný formát filmů na výšku. První ročník festivalu vertikálního filmu ukáže spolu s projekcemi vybraných zahraničních snímků natočených na výšku i vítězné práce soutěže Tall Idea Prague 2016.

Místem konání akce je pražský klášter svaté Anežky České

Místem konání akce je pražský klášter svaté Anežky České

„Festival Vertifilms, první svého druhu u nás, má za cíl upozornit na unikátnost vertikálního obrazu. Jde o formát, ve kterém se dříve malovaly portréty a který přináší zcela jinou perspektivu filmového obrazu. Těší nás spojení s výstavním cyklem Moving Image Department, který běží už více než rok pod hlavičkou Národní galerie ve Veletržním paláci. Toto propojení je pro nás důkazem jedinečnosti a estetičnosti formátu videa, který byl dříve nahlížen spíše jako omyl,“ říká ředitel festivalu Kryštof Šafer.

Kdy, kde, jak

Vertikální filmy budou promítány na plátno vysoké bezmála deset metrů v prostorách kostela sv. Salvátora. Akce proběhne ve čtvrtek 3. listopadu 2016 v areálu Kláštera sv. Anežky České v ulici U Milosrdných 17, Praha 1.

Soutěž Tall Idea Prague

Do zmíněné soutěže se mohou tvůrci současných vertikálních filmů hlásit od 1. září do 28. října. Zapojit se může kdokoli ze světa zasláním svého filmu ve formátu 9:16 v délce od 1 do 10 minut.

Vlastnímu festivalu včetně slavnostního vyhlášení bude tentýž den, ve čtvrtek 3. listopadu, předcházet odborná konference na téma fenoménu vertikálního videa. Tuto konferenci zaštiťuje Médiář, odborný titul zaměřený na média a marketing, vycházející v online i tištěné podobě. Bližší informace o akci zveřejníme v blízké době.