Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze). Výsledky v pátek 21. října.

Vlastník Primy spouští reklamní síť VideoRange

Strojový nákup videoreklamy na principu aukce v reálném čase bude dostupný i v Česku.

Švédská mediální skupina MTG přichází s platformou pro automatizovaný nákup reklamy VideoRange. Přes ni hodlá prodávat videoreklamu v prostředí svých internetových videoték ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Bulharsku, baltských zemích a také v Česku, kde MTG vlastní 50% podíl v televizi Prima. Ta provozuje videotéku Prima Play, převážně přístupnou zdarma a financovanou právě videoreklamou.

Automatizovaný nákup reklamy je založen na tzv. real-time biddingu, strojové aukci ceny reklamních ploch v reálném čase. MTG odhaduje, že 15 % tržeb z videoreklamy na internetu bude letos na trzích, kde působí, pocházet právě z automatizovaného nákupu. V roce 2020 už to má být 36 %. VideoRange přitom slibuje inzerentům i mediálním agenturám přístup k detailním datům, pro lepší cílení reklamy. Technologicky se monetizace odehrává přes platformu LiveRail.

Nový reklamní systém MTG nasazuje na videotéky, které nabízejí jednak pořady odvysílané nejdřív v televizi, jednak původní klipy tvořené pro internet.