Slovinský reklamní festival Golden Drum má mezi 250 pracemi na shortlistu i 30 českých přihlášek, které jakoby kopírovaly letošní úspěch české reklamy na Cannes Lions. Takže 16 je od Young & Rubicam (zejména oceněné kampaně pro UNHCR a pro Forbes), 5 od McCann Prague (kampaně pro Náš grunt), 4 od české DDB (kampaně pro McDonalds), 2 od Fallonu (kampaně pro Škodu Auto pro Yeti a Kodiaq) a po jedné od Mustardu (klient Škoda Auto), Kaspen/Jung von Matt (Budějovický Budvar) a Ogilvy & Mather (výstava David Cronenberg: Evolution v Praze). Výsledky v pátek 21. října.

Vojíř vede datové oddělení Deníku

Oddělení datové žurnalistiky a vizualizace dat má dodávat hlavně infografiky.

Aleš Vojíř

Aleš Vojíř

V redakci regionálních novin Deník vzniklo k 1. září oddělení datové žurnalistiky a vizualizace dat. Vede je Aleš Vojíř, v minulosti zástupce šéfredaktora Týdne a předtím Ekonomu. Do Deníku nastoupil v dubnu. Vedle tvorby vlastních témat má jeho tým sloužit jako podpora kolegů z redakce při vizualizaci fakt.

„Jednoznačný důraz budeme klást na regionální data. Máme 71 mutací Deníku a nejhustší síť novinářů rozprostřenou ve všech okresech, kteří nám mohou sbírat data,“ prohlásil Vojíř. „Datažurnalistika v pojetí Deníku bude založena na infografikách,“ dodal Roman Gallo, ředitel redakcí Deníku. V prvním výstupu se Vojířův tým zaměřil na téma mobily a děti.

Datažurnalistika v podání Deníku

Datažurnalistika v podání Deníku

Datovou sekci regionálního tisku Gallo budoval před časem také v projektu Naše adresa společnosti PPF Media. Multimediální laboratoř, která dodávala infografiky domácím i zahraničním médiím, nesla název NewsLab. Posléze přešla pod Vltava-Labe-Press (dnes Vltava Labe Media), nyní už jako samostatný právní subjekt neexistuje. 

Vojířovo nové oddělení si zřídilo na Twitteru účet @denikdata.