A11 chce od Jermanové omluvu kvůli kauze roušek

  • ČTK
  • 11. 06. 2020 19:15
Jaroslava Pokorná Jermanová na archivním snímku, za ní předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Foto: Profimedia.cz

Jaroslava Pokorná Jermanová na archivním snímku, za ní předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Foto: Profimedia.cz

Společnost A11, která vydává noviny Náš region, vyzvala středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) k veřejné omluvě kvůli kauze roušek u záchranné služby. V dnešním prohlášení zaslaném ČTK nevyloučila, že na hejtmanku a kraj podá žalobu. „Výzvu vydavatelství nebudu komentovat,“ napsala Jermanová ČTK v SMS.

Náš region s odvoláním na otevřený dopis záchranářky Veroniky Brožové v polovině března napsal, že záchranáři nemají dostatek ochranných pomůcek. Kraj to popřel a podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, které hejtmanka podepsala. Skutečnost, že policie nedávno případ odložila, podle vydavatelství znamená, že kriminalisté zveřejněné informace nevyhodnotili jako závadné a nepravdivé. Hejtmanka dál tvrdí, že článek v Našem regionu byl lživý a zavádějící, a podle A11 vede proti vydavatelství dehonestační kampaň.

Původně nebylo jasné, na koho bylo trestní oznámení podáno a zda i na Brožovou. Z jeho textu, který kraj nedávno zveřejnil, vyplývá, že mířilo jak na vydavatelství Našeho regionu, tak na záchranářku. Podle A11 tudíž hejtmanka lhala, když tvrdila, že oznámení bylo podáno „na článek“.

Vzhledem k těmto skutečnostem vydavatelství vyzvalo hejtmanku ke zveřejnění následující omluvy: „Já, Jaroslava Pokorná Jermanová, místopředsedkyně ANO a hejtmanka Středočeského kraje, se omlouvám za nepravdivá nařčení vůči paní záchranářce Veronice Brožové a vydavatelství A11, které jsem nespravedlivě obvinila z šíření poplašné zprávy. Žádný takový skutek se nestal a ani otevřený dopis, ani článek na serveru Náš region neuváděl žádné nepravdivé informace. Svého činu lituji a jsem připravena vyrovnat i všechny škody, které z mého jednání vznikly nespravedlivě nařčeným.“

Vydavatelství požaduje, aby se omluva objevila na webu hejtmanství, na sociálních sítích jak kraje, tak hejtmanky, v magazínu Středočeského kraje a byla rozeslána do všech médií, která o události informovala. Nyní společně s právníky zvažuje další postup a shromažďuje důkazy, které prokazují škody vzniklé z hejtmančina obvinění. „Podle výsledků této analýzy se poté budeme řídit. Nevylučuji, že A11 bude podávat žalobu na Středočeský kraj a hejtmanku Jermanovou z ANO, ale nejprve musíme mít jasná fakta,“ uvedl majitel a šéf A11 Aleš Zavoral.