A2larm.cz mění šéfredaktora, Fialu střídá Bělíček

Web řídí jeho spoluzakladatel Jan Bělíček. Redakci doplnila dvojice redaktorů z Radia Wave.

Jan Bělíček

Jan Bělíček, foto: Nikol Hoangová

Jan Bělíček vystřídal na šéfredaktorské pozici webu A2larm.cz Jaroslava Fialu, který komentářový deník, přidružený k tištěnému čtrnáctideníku A2, vedl od jeho spuštění před šesti lety. Fiala se rozhodl skončit z osobních důvodů. Jeho nástupce Bělíček velké změny neplánuje. A2larm by se podle něho dál profilovat jako médium pokrývající témata, kterých si ostatní tolik nevšímají. Mottem webu je Squatujeme mediální prostor.

A2larm podle Google Analytics má 18.500 unikátních čtenářů denně. „Mimo bublinu levicových akademiků a aktivistů“ se podle Bělíčka webu podařilo dostat třeba sérií článků o exekucích. Provoz redakce je hrazen hlavně ze sponzorských darů. Ty ale podle Bělíčka nerostou, online deník proto chce víc pracovat se čtenářskou základnou a příspěvky od ní. „Objem finančních příspěvků od čtenářů se za poslední rok zdvojnásobil. Teď tvoří přes třetinu našeho rozpočtu,“ říká Bělíček.

Posun od roku 2013 je podle nového šéfredaktora vidět i na zájmu dalších médií. „Naše redaktorka Apolena Rychlíková komentuje pro Český rozhlas, Saša Uhlová dává časté rozhovory k tématům, jako jsou exekuce, sociální bydlení nebo pracovní podmínky,“ vyjmenovává Bělíček s odkazem na výraznou sérii investigativních reportáží Hrdinové kapitalistické práce. Obdobný projekt Uhlová chystá i na příští rok. 

Novinkou internetového A2larmu bude několik sérií podcastů. „Přišli k nám dva noví redaktoři, kteří mají dlouholeté zkušenosti z Českého rozhlasu, chceme jejich zkušenosti využít,“ vysvětluje nový šéfredaktor. Jde o Matěje Schneidera a Táňu Zabloudilovou, kteří působili na Radiu Wave.

Schneider tento týden začal s podcastem Redneck o americké politice, které se dlouhodobě věnuje a píše o ní i pro Aktuálně.cz nebo Český rozhlas Plus. V redakci bude mít na starosti zahraniční dění. Zabloudilová dlouhodobě publikuje hlavně o kultuře. O té bude i její podcast, na kterém bude spolupracovat s Lubošem Pavlovičem. Vlastní pořad bude mít i Apolena Rychlíková, půjde o feministickou talk show Kvóty.