Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Accolade staví ve Zdicích u D5 industriální halu, investuje do ní čtvrt miliardy

Accolade Park Hořovice

Accolade Park Hořovice nedaleko Zdic. Vlevo budova pronajatá společnosti Raben jako zázemí pro distribuci sladkostí, alkoholu nebo krmení pro domácí zvířata, vpravo budova pronajatá Saint-Gobain zejména jako operativní sklad pro automobilová skla

Accolade, provozovatel nájemních ploch pro výrobu, logistiku a e-commerce, staví ve Zdicích novou halu o nájemní ploše 12.100 metrů čtverečních. Investuje do ní kolem 250 milionů Kč. Pro budoucího nájemce by mohl být industriální park k dispozici od roku 2020. Leží přímo u exitu 28 dálnice D5 z Prahy do Plzně, doprava by se tedy měla vyhnout zastavěnému území. Z požadavků obce v územním plánu přitom vychází, že v novém parku vzniknou až 200 stovky pracovních míst a dalších 30 v administrativě. Accolade jich ale očekává mnohem míň, kvůli tomu, že nájemci zainvestují do automatizace a robotizace provozu.

„Park ve Zdicích připravujeme ještě bez konkrétního budoucího nájemce. Vzhledem ke své poloze bude ideální pro výrobní společnost navázanou zejména na Bavorsko či jako dodavatel některého ze stávajících producentů podél dálnice D5. Abychom vůbec mohli začít nabízet prostory v budoucím parku, musíme mít nejdříve hotový celý povolovací proces, což zabere řádově rok až dva roky. Samotná stavba pak není delší než devět měsíců,“ říká Jiří Stránský, ředitel rozvoje nových lokalit Accolade. „Průmyslový park Zdice připravujeme hlavně pro lehkou, nerušivou výrobu, teoreticky ho může využít pro svoje zázemí i e-shop nebo logistika,“ doplnil Milan Kratina, šéf a spolumajitel Accolade.

Kompletní rozloha budoucího parku je 67.699 metrů čtverečních, více než polovina ale bude patřit zeleni a samotná budova z celého území zabere jen necelou pětinu. Pro zěmdělství průměrně až podprůměrně kvalitní půda, která se pod ní nachází, bude podle Accolade po dohodě se sousedními sedláky rozvezena na okolní pole pro tvorbu protierozních opatření nebo zúrodnění stávajícího obdělávaného území. Součástí areálu bude mimo jiné retenční nádrž, z níž se má dešťová voda vsakovat přímo v místě.

Připravovaná budova tvoří první část území, které Zdice v územním plánu vyčlenily pro svoji průmyslovou zónu. Výhledově by na ní měla navázat další budova, se kterou by mohla vzniknout nová silnice a cyklostezka i přípojky plynu a splaškové kanalizace pro obec Knížkovice.