Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Agentura AP vyhrála spor s agregátorem zpráv Meltwater

  • ČTK
  • 26. 03. 2013 10:46

Tisková agentura The Associated Press vyhrála minulou středu soudní spor s automatickým monitoringem médií Meltwater News kvůli porušení autorských práv. Americká agentura firmu loni obvinila, že její zprávy bez patřičných licencí používala ve svém placeném servisu.

Meltwater poskytuje placený elektronický servis určený firmám, které chtějí monitorovat zprávy ze svého oboru. AP jej považuje za konkurenční médium a stěžovala si, že bez jejího povolení zákazníkům dodával podstatné a doslovné výňatky z jejích zpráv i z dalších zdrojů a agentuře tak nekale konkuroval. Veškeré náklady spojené s tvorbou zpráv přitom nesla AP, zatímco Meltwateru podle agentury zůstávaly pouze minimální náklady elektronické distribuce.

Soud v New Yorku rozhodl ve prospěch agentury, aniž nařídil ústní projednávání případu. „Tímto rozhodnutím je průzračně jasné, že Meltwater nelegálně použil zpravodajský obsah AP k tvorbě vlastního obsahu, aniž by se jakkoli podílel na nákladech spojených s tvorbou původního zpravodajského obsahu,“ uvedl generální ředitel AP Gary Pruitt.

Šéf společnosti Meltwater Jorn Lyseggen vyjádřil nad rozhodnutím soudu zklamání a řekl, že s ním důrazně nesouhlasí. Uvedl, že firma bude zvažovat všechny právní možnosti a připraví odvolání.