Agentura Scholz & Friends slaví 10 let na trhu

Deset let existence na reklamním trhu není jen tak. Právě tohle významné výročí letos oslavuje agentura Scholz & Friends a při této příležitosti jsme vyzpovídali její tři nejdůležitější představitele. Ředitele a jednoho ze dvou zakladatelů Tomáše Kopečného, client servis directorku Barboru Hájkovou a kreativního ředitele Mikyho Karase.

Zleva Miky Karas, Barbora Hájková, Tomáš Kopečný

Zleva Miky Karas, Barbora Hájková, Tomáš Kopečný

V českých a slovenských reklamních vodách nejste žádní nováčci. Co pro vás znamená, že jste 10 let na trhu?

Tomáš Kopečný: Že nejsme agentura typu rychlokvašky. Různé nové agentury dnes rostou jako houby po dešti. Ale se stejnou rychlostí také zanikají nebo o nich najednou přestanete slyšet. Zkrátka, když jsme tady 10 let, něco děláme dobře. Pro mě osobně je to velké zadostiučinění. V roce 2009, kdy jsme s bývalou kolegyní Kamilou Tehranian Scholz & Friends zakládali, to vlastně bylo už potřetí, kdy se tahle agentura snažila prosadit na českém trhu. Předtím to tady dvakrát zavřeli. Až nám se povedlo na trhu etablovat.

Když se ohlédnete zpět a podíváte se na věci, které z agentury vyšly, na co jste nejvíce hrdí?

Tomáš Kopečný: Když to vezmu popořadě, tak je to určitě naše první kampaň pro Wüstenrot. Možná si ji vybavíte, měla slogan Právě teď přijde vhod. Tou to vlastně všechno začalo. Kompletní rebranding značky.

Miky Karas: Skupina Wüstenrot je dodnes naším klientem a shodou okolností zrovna společně pracujeme na novém komunikačním konceptu, který by měl být letos venku.

Tomáš Kopečný: Ta kampaň tenkrát nejenže fungovala byznysově, ale také jsme za ni dostali pár ocenění a Wüstenrot byl vyhlášen klientem roku. Další velká věc byl projekt Silver Arrows. Začalo to vlastně nevinně a nakonec se z toho stal projekt, se kterým jsme bodovali po celém světě. Navíc se z něj postupně stala samostatná společnost Unique & Limited, která prodává art works s automobilkovou tematikou po celém světě.

Mezi highlighty patří určitě i to, že se nám daří budovat vlastní úspěšné značky. Ve svém portfoliu máme například tradiční značku luxusních rukavic Engelmüller, která díky naší lásce a péči doslova vstala z mrtvých. Nebo značku wakesurfových prken Stratosphere Boards. U těchto projektů je výhoda, že si sami řídíme všechno od začátku. Od prvotního byznysového záměru až po to, jak bude vypadat třeba profil na Instagramu.

Miky Karas: Práce na vlastních značkách je skvělá i obtížná zároveň. Máte docela volné ruce, ale také musíte být sami sobě katem.

Barbora Hájková: Pro mě jsou největší úspěchy to, že někteří klienti jsou s námi vlastně už od začátku až doteď. Třeba právě Wüstenrot, který jsme letos obhájili v tendru. Nebo skupina Unipetrol, kam patří i Benzina. Ti jsou našimi klienty už šest let. Dál je určitě potřeba být pyšný na to, jací lidé naši agenturou prošli. Kamila je dnes ředitelkou agentury Renegadz, Leonard Savage je executive creative director v Grey London.

Barbora Hájková

Barbora Hájková

Kam chcete agenturu směrovat do budoucna? Kde budete za dalších 10 let?

Miky Karas: Na Měsíci. To by Tomáš moc rád.

Barbora Hájková: I za dalších 10 let chceme spolupracovat s těmi klienty, které servisujeme teď. Myslíme si, že dlouhodobá spolupráce má větší smysl, než dělat tendr na každou kampaň a střídat agentury jak na běžícím pásu. Je důležité se vzájemně znát a vědět, co od sebe očekávat. I z hlediska budování značky a konzistence je dobré pracovat s jedním stálým partnerem. Ty nejlepší věci nevznikají za měsíc, ale musí uzrát. Chápeme, že klienti touží po tom nejlepším nápadu a chtějí mít na výběr. Naše zkušenosti ale hovoří jasně.

Miky Karas: Já to řeknu úplně jednoduše. Chceme dělat věci, které budou mít smysl a budou lidi bavit. Nemám rád takové to škatulkování jednotlivé pojmy, jako je třeba klasická reklama v televizi, digital, brand experience nebo třeba content marketing. My se snažíme přemýšlet komplexně v takovém kontextu, který bude vždy relevantní směrem k zákazníkovi. Vymyslet něco, co se mě jako zákazníka jakkoliv dotkne - rozesměje mě to, vyřeší mi to problém, přinese mi to užitek… Prostě základní věci. A pak už je to jen o vhodném výběru kanálů, jak takovou myšlenku, nápad, kampaň dostat co nejlépe k lidem. Mám dojem, že dneska je všechno příliš zaměřené na výkon, na instantní nabídku, je to agresivní, značky vytváří příliš obsahu, který lidé úspěšně ignorují. Proto je potřeba snažit se z toho našeho marketingového Olympu plného grafů, tabulek, průzkumů, testů a měření jít směrem „dolů k lidem“. Přestat jen vytvářet a začít vytvářet konkrétní hodnoty. Dát lidem skutečné důvody, proč by měli mít značky a produkty rádi. No, trochu jsem se rozvášnil.

Miky Karas

Miky Karas

Tomáš Kopečný: Jestli máme nějakou zdravou závislost, pak jsou to značky. Podařilo se dokázat, že i z Prahy můžete úspěšně budovat značku s přesahem do celého světa. Takovou práci  jsme si vyzkoušeli třeba pro AirBaltic. Přesto, že celý trh se zásadně mění, velká část rozpočtů se přesunula do inhouse agentur nebo rozdrobila mezi mnoho dodavatelů, my to vítáme. Pro nás je to obrovský prostor soustředit se právě na tvorbu samotných značek a produktů, ať už pod křídly našich klientů, nebo ve spolupráci s investory. V příštích měsících se tak od nás budete moci dočkat třeba nové značky hodinek nebo resuscitace slavné značky psacích potřeb.

Máte nějakého vysněného klienta?

Barbora Hájková: Máme Fernet a máme ho moc rádi! Ale chybí nám tady nějaký pivní brand. Takže tímto naprosto neskrytě vysíláme vzkaz pro marketingová oddělení malých i velkých pivovarů: máte od nás účast ve výběrovém řízení zdarma!

Text je součástí placené spolupráce s agenturou Scholz & Friends