Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

Ahold musí z prodeje stáhnout filety tilápie nilské, gramáž neodpovídala

Falšovaná tilápie nilská

Falšovaná tilápie nilská

Obchodní řetězec Ahold (Albert) musí z prodeje stáhnout půlkilové balení mražených filetů tilápie nilské dovezené z Číny firmou Frigoexim. Důvodem je falšovaná skutečná hmotnost masa po odkapání, která je o 80 gramů nižší, než výrobce uvádí na obalu. Informovala o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Inspekce provedla laboratorní rozbor výrobku a zjistila rozpor v uváděné hmotnosti filetů po odkapání. Na obalu byla informace o hmotnosti filetů 375 gramů, laboratoř prokázala skutečnou hmotnost masa v balení 295 gramů. Z výsledků analýzy tedy vyplynulo, že na povrchu ryby se nacházelo o zhruba 80 gramů více množství ledové glazury, než výrobce uvedl. Rozbor dále prokázal, že přidaná voda se nacházela i uvnitř rybího masa, kam ji výrobce dodal v předchozí části výroby. O této skutečnosti nebyli spotřebitelé na obalu žádným způsobem informováni.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce Aholdu nařídila, aby filety tilápie ihned stáhl z tržní sítě a s dodavatelem zahájil správní řízení o uložení pokuty. „Zákazníkům se omlouváme za problémy u tohoto značkového výrobku od dodavatele Frigoexim z Litoměřic. Zmíněnou šarži jsme ihned stáhli z prodeje. V tuto chvíli s dodavatelem jednáme a zároveň necháváme produkt sami testovat v akreditované laboratoři. Pokud si zákazník tento výrobek koupil, po předložení účtenky jej může ve kterémkoli z našich obchodů vrátit a dostane zpět peníze,” uvedla pro Retailek Barbora Vanko, mluvčí společnosti Ahold. „Předmětnou šarži výrobku tilápie nilské jsme nechali řádně testovat Státním veterinárním ústavem Praha. Naše společnost nemá v žádném případě zájem na tom okrádat zákazníky a falšovat údaje uvedené na etiketách našich výrobků,” uvedl pro Retailek Ladislav Urban z dodavatelské společnosti Frigoexim.