Ahold musí z prodeje stáhnout filety tilápie nilské, gramáž neodpovídala

Falšovaná tilápie nilská

Falšovaná tilápie nilská

Obchodní řetězec Ahold (Albert) musí z prodeje stáhnout půlkilové balení mražených filetů tilápie nilské dovezené z Číny firmou Frigoexim. Důvodem je falšovaná skutečná hmotnost masa po odkapání, která je o 80 gramů nižší, než výrobce uvádí na obalu. Informovala o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Inspekce provedla laboratorní rozbor výrobku a zjistila rozpor v uváděné hmotnosti filetů po odkapání. Na obalu byla informace o hmotnosti filetů 375 gramů, laboratoř prokázala skutečnou hmotnost masa v balení 295 gramů. Z výsledků analýzy tedy vyplynulo, že na povrchu ryby se nacházelo o zhruba 80 gramů více množství ledové glazury, než výrobce uvedl. Rozbor dále prokázal, že přidaná voda se nacházela i uvnitř rybího masa, kam ji výrobce dodal v předchozí části výroby. O této skutečnosti nebyli spotřebitelé na obalu žádným způsobem informováni.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce Aholdu nařídila, aby filety tilápie ihned stáhl z tržní sítě a s dodavatelem zahájil správní řízení o uložení pokuty. „Zákazníkům se omlouváme za problémy u tohoto značkového výrobku od dodavatele Frigoexim z Litoměřic. Zmíněnou šarži jsme ihned stáhli z prodeje. V tuto chvíli s dodavatelem jednáme a zároveň necháváme produkt sami testovat v akreditované laboratoři. Pokud si zákazník tento výrobek koupil, po předložení účtenky jej může ve kterémkoli z našich obchodů vrátit a dostane zpět peníze,” uvedla pro Retailek Barbora Vanko, mluvčí společnosti Ahold. „Předmětnou šarži výrobku tilápie nilské jsme nechali řádně testovat Státním veterinárním ústavem Praha. Naše společnost nemá v žádném případě zájem na tom okrádat zákazníky a falšovat údaje uvedené na etiketách našich výrobků,” uvedl pro Retailek Ladislav Urban z dodavatelské společnosti Frigoexim.