V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Air Bank hlásí 200.000 uživatelů svého mobilního bankovnictví My Air

Z 628.000 klientů banky Air Bank jich 285.000 ve svých mobilních telefonech má staženou bankovní aplikaci My Air, přičemž 200.000 se do ní aspoň jednou za měsíc přihlásí. Čísla zveřejnil na středeční tiskové konferenci ředitel produktu a marketingu Air Bank Jakub Petřina s tím, že Air Bank je jediná banka, která údaje o tom, kolik klientů mobilní aplikace, zveřejňuje jako jediná z tuzemských bank. Podle Petřiny aplikace My Air vůbec poprvé dohnala v každodenním používání internetové bankovnictví Air Bank, obě služby používá 90.000 lidí denně.

„Za rostoucím využíváním mobilní aplikace stojí hlavně dvě věci. Zaprvé, Air Bank jsme od začátku stavěli jako digitální banku. Pro klienty zvyklé na používání internetového bankovnictví je tak přechod na mobilní aplikaci poměrně jednoduchý. A zadruhé, mobilní aplikaci bereme od její první verze jako další plnohodnotný kanál pro používání banky a přidáváme do ní stále víc služeb, aby klienti časem nic jiného než aplikaci nemuseli používat,“ argumentuje Petřina. „Neřešíme, jak lidi dostat z fyzického, papírového světa do digitálního,“ poznamenal směrem k tradičním bankám a připomněl, že Air Bank se od startu profiluje jako bezpapírová banka, veškeré úkony - i na pobočce - umožňuje učinit elektronicky. „Banku pro nás znamená právě mobilní aplikace, ta je kontaktním uzlem se zákazníkem,“ doplnil manažer.

Air Bank letos přišla také s platbami mobilem. Za první měsíc registrovala aktivaci této služby od 33.000 klientů, kteří pak provedli celkem 160.000 plateb v objemu 58 milionů Kč. Platit mobilem v Česku zatím umožňuje jenom platforma Android od Googlu, Air Bank se přitom spolehla na vlastní cestu, nevyužila systém Google Pay, který s osobními údaji klientů banky dál sám pracuje. Jiná podle Petřiny bude cesta na platformě iOS od Applu, její Apple Pay se bance nepříčí a pokud přijde do Česka, banka by ho v případě, že se domluví na cenových podmínkách, pro platby mobilem na iOS využila. Kdy Apple Pay do Česka přijde, stále není jasné, Air Bank nicméně podle Petřiny jedná s vydavatelem platebních karet MasterCard, který vstup Apple Pay do Česka koordinuje. 

Air Bank na letošek slibuje v aplikaci My Air několik novinek, zavádět je plánuje postupně. Budou jimi možnost vyřídit si přes mobil půjčku od začátku do konce (na to má dojít v červnu), využít slev ve formě cashbacku od několika desítek převážně českých e-shopů či kamenných prodejen (červen), zjistit stav čerpání kontokorentu (červen až červenec), zobrazit si PIN platební karty (červen až červenec), nahlížet na účty z jiných bank (srpen) či vybrat z bezkontaktních bankomatu za pomoci mobilu (listopad).

Air Bank také zveřejnila údaje o tom, od kterých konkurenčních bank k ní klienty přicházejí. Nejvíc je to od České spořitelny (35 %), od ČSOB (22 %), Komerční banky (14 %), Monety (8 %) a mBank (8 %). „Poměr se za ty roky dramaticky nezměnil,“ podotkl Jakub Petřina.