Air Bank rozjíždí bezkontaktní výběr

Air bank je vůbec první bankou u nás, která umožní bezkontaktní výběr z bankomatu

Air bank je vůbec první bankou u nás, která umožní bezkontaktní výběr z bankomatu

Air Bank před čtyřmi lety přišla jako první s bankomaty, které umožňovaly vybrání si libovolných bankovek. Ve středu přišla opět s novinkou, kterou český trh ještě nezná – bezkontaktní bankomaty. Koncept je logickou návazností na rostoucí popularitu užívání bezkontaktního placení, 70 % karet vydaných u nás bylo loni bezkontaktních. Zájem roste i o bezkontaktní nálepky. První tři bankomaty už stojí, dva v Praze a jeden v Brně, v průběhu roku plánuje Airbank přestavění dalších bankomatů na bezkontaktní. Celý proces úplného spuštění funkce je ale zpomalen softwarovými úpravami na straně dodavatele bankomatů Wincor Nixdorf a společnosti Global Payments, která transakce z bankomatů zpracovává. Výběr z nich je stále omezen zadáváním pinu, důvodem je bezpečnost. Pro majitele bezkontaktních nálepek bude do budoucna vytvořen speciální ověřovací kód podobný pinu. Do budoucna chystá Airbank platbu přes mobilní telefony vybavené technologií NFC, která umožňuje nahrazení jednotlivých identifikačních prvků, jako jsou právě karty nebo i klíče, jedním společným prvkem. 

Airbank si tímto krokem určitě posiluje pozici bankovního inovátora a už se těším na to, jak to zkomunikuje zákazníkům v reklamní kampani. Bezkontaktní platby v maloobchodě jsou hit, který se u nás zabydlel neuvěřitelně rychle (člověk s kontaktní kartou si již dnes připadá méněcenný) a podobné to asi bude i s bezkontaktními výběry z bankomatů. Klíčovou otázkou je samozřejmě bezpečnost – tisková zpráva Airbank ji zmiňuje a věřím, že to je absolutní priorita projektu.
Barbora Krásná (Blue events)

Před pár dny mi ukradli platební karty a byla jsem ráda, že je nemám bezkontaktní. Zase oproti standardním bankomatům to nějaká významná úspora času nebude (tedy jestli to dobře chápu).
Monika Hrubalová

Jde o kompromis mezi pohodlím a bezpečností. Je dobré, když si každý může zvolit, k čemu se chce více přiklonit. Z pohledu dalších málo uváděných výhod bych zmínil zrychlení celkového procesu výběrů a tedy zmenšení front před bankomaty, dále pak usnadnění pro naše postižené spoluobčany a nemožnost zlodějů ‚okoukat‘ náš pin kód.
Martin Boček