„Air Bank vtipně rozehrála relevantní benefit“

Další spot od Air Bank zvítězil nad pivní plzeňštinou Plzeňského Prazdroje. Poděbradka se vrací k motivu dívky na kole, Frisco s Bagárovou pravou party neevokuje.

Nový spot Air Bank je vítězem týdne

Nový spot Air Bank je vítězem týdne

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 25. týden 2016

 1. Ogilvy & Mather: My vás nelákáme na OD (59 %)
  značka: Air Bank, klient: Air Bank
 2. Triad Advertising: Tuten den všichni sem! (22 %)
  značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
 3. MUW Saatchi & Saatchi: Plzeňská formanka (22 %)
  značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
 4. Arnold Milano: Více chuti do života (19 %)
  značka: Poděbradka, klient: Poděbradka
 5. Triad Advertising: Žít tu chvíli/Monika Bagárová (11 %)
  značka: Frisco, klient: Plzeňský Prazdroj

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení. 

1. Air Bank nechce lákat na půjčky „od“ (59 %) 

Co znamená slovo „od“ v sousloví bankovních nabídek „půjčky od“? „Občas dáme, ochutnávka drobečků, oblbnutý divák, ale především opravdu draze.“ To tvrdí další televizní kampaň Air Bank, konkrétně nový televizní spot s názvem My vás nelákáme na OD, jímž banka podle svých zástupců varuje před lákavými nabídkami půjček s nízkým úrokem „od“. Kampaň kreativně připravil Green Team agentury Ogilvy & Mather, plánování a nákup médií měla na starost mediální agentura OMD. „Na inzerované nízké sazby totiž obvykle dosáhne jen zlomek klientů. Ostatní klienti dostanou při žádosti o půjčku sazbu často i mnohem vyšší. Tyto vyšší sazby ale ve svých reklamách téměř žádná banka neuvádí,“ prohlašuje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. Air Bank proto podle něj už před třemi lety zavedla garantovanou jednotnou sazbu 9,9 % pro ty, kdo splácí včas, a loni na podzim z ní udělala maximální sazbu „do“. Někteří klienti tedy mohou získat sazbu ještě nižší, například 8,9 %, 7,9 % nebo 6,9 %. Maximální sazba „do“ platí u Air Bank podle jejích zástupců i při refinancování nebo konsolidaci existujících půjček. Na převod půjčky k Air Bank upozorňuje v televizi aktuálně také reklama Samec.

Snad všechny reklamy na Air Bank jsou naprosto úžasný. Je radost na to pohledět, protože je to vtipný a hravý, jako by měli tvůrci úplně volnou ruku a klient jim nestál za zády. A nebo i stál a v tom případě je výsledek ještě cennější. Vítězovi nazdar!
Ondřej Souček (Luftballon)

Jak říkáme v Brně: ‚Kurňa, to je dobrý jak hajzl!‘ Sto procent snad jednou za rok můžu dát, ne? Za půjčky ‚OD‘.
Marek Prchal

Jako nebude to nejlepší exekuce (pořád vede kočička a tužka), ale úroveň konzistentně vysoká. Paradoxně vítěz týdne.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Jak dlouho si budeme psát, že tenhle koncept už měl být dávno ohraný, ale že to překvapivě ještě furt nějak jde a není to vůbec špatný?
Jan Javornický

Další spot do série vystavěné na úspěšném konceptu a opět povedeně a vtipně rozehraný relevantní (sic!) benefit.

Jakub Plášek (Cocoon)

2. Gambrinus pozval na svůj pivní den (22 %)

Značka piva Gambrinus spadající pod Plzeňský Prazdroj odstartovala kampaň k prvnímu ročníku svého vlastního festivalu nazvaného Gambrinus Den, který se konal 25. června v centru Plzně. V kampani se spoléhá především na digitál, který doplnil radiospot a venkovní plochy. Digitální část kampaně včetně hlavního spotu vyrobila agentura Triad Advertising, klíčový vizuál a radiospot vznikl v McCann Erickson Prague. „Pětadvacátý červen je datum založení pivovaru. Připravujeme velký pivní festival, jehož součástí bude největší pivní zahrádka v Česku s kapacitou až 5.000 míst k sezení, všechna piva za stejnou cenu a také speciální festivalová várka, uvařená ‚jen pro tuten den‘,“ tvrdí marketingový manažer značky Gambrinus Marek Dvořák. Kampaň uvádí videoklip Tuten den všichni sem! od plzeňské kapely Semtex, s textem v plzeňském dialektu. Videoklip vznikl podle námětu Triad Advertising, režíroval ho David Chvátal za asistence Martina Lysého z produkční společnosti Riot. Text k písni napsal Matouš Hekela a hudbu složil Michal Röhrich z kapely Semtex. Kromě videoklipu uvidí lidé na internetu i pozvánky od známých plzeňských osobností. 

Ne, že by tohle byla nějaká pecka, z které by si kreativec sedl na zadek, ale tenhle způsob propagace se mi zdá milejší, než kdyby tam běhal Kabát. Text písně je taková dětská říkanka, ale působí to spolu s výkonem hlavního hrdiny hezky naivně. Navíc oceňuji propagaci plzeňského dialektu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Skoro skvělý. Jen ta kapela. Studiová kapela. Obyč. O ničem. Proboha, tak jestli točím takovouhle bombu, tak si snad dám záležet i na muzice, ne?! Obrázky senzační.
Marek Prchal

Nene. Že ne? To jsou hned čtyři kruhy pekla najednou: koncepční, filmařské, hudební i textařské.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Je to takové, ehm, lidové. Natřásání decentních pivních pupíků i méně decentního poprsí, fotbálek, pivíčko, muzika tvrzená tak akorát. Jako marketér oceňuji, že Gambrinus své cílovce rozumí a ví, co lidu nabídnout - zábavu, pivo a párek. Jako občan pláču...

Jakub Plášek (Cocoon)

3. Pilsen Urquell zdůraznil tradici (22 %)

Podnikatelka a ambasadorka Pilsner Urquell Jana Šůsová jako plzeňská formanka

Podnikatelka a ambasadorka Pilsner Urquell Jana Šůsová jako plzeňská formanka

Plzeňský Prazdroj uvedl letní kampaň své značky Pilsner Urquell, v níž představuje coby její ambasadorku podnikatelku Janu Šůsovou. Ta podle tvůrců pokračuje v rodinné tradici formanství a dodnes rozváží pivo do plzeňských hospod stejně, jako před lety její otec. Kampaň upozorňuje na důležitost tradic a na to, že hodnoty se mají předávat dál. „Uchovávání téměř zaniklé formanské tradice je symbolem přístupu Plzeňského Prazdroje k řemeslům, která přispěla k vybudování pověsti našeho piva. Uvědomujeme si, jak je pro zachování kvality důležité předávání zkušeností plzeňských sládků, sladovníků, žateckých chmelařů nebo pivovarských bednářů, kteří tvoří jednu z posledních part na světě,“ tvrdí manažer značky Pilsner Urquell Luděk Baumruk. Spot se natáčel dva dny v prostorách plzeňského pivovaru, v ulicích Plzně a v plzeňském Restaurantu 12. Zahráli si v něm i koně Barka a Bajka, které před 13 lety koupil ještě původní pivovarský forman Jan Šůs. Ideu navrhla slovenská agentura MUW Saatchi & Saatchi, reklamu režíroval opět Roman Valent v produkci Armada Films. Stejný tvůrčí tým byl podepsán i pod loňskou letní kampaní Tajemství nezaměnitelné chuti, která rovněž zdůrazňovala tradiční přístup a opírala se o osobnosti přímo spojené s pivovarem.

Formanství, to je zajímavej základ. To mě baví, jenže by to muselo bejt podaný trochu méně toporně. Ten voiceover jako by psal automat. Naprosto žádný emoce. Bojím se, že takovéhle voiceovery vznikají po zásahu focus groupy.
Ondřej Souček (Luftballon)

Generické, dál!
Marek Prchal

Dvě slova: Budweiser Clydesdales. Ne, počkejte, ještě mám tři: zbytečně doslovnej konec.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

V podstatě libůstka vrtošivého starého pivovarníka, ale takové já rád. Libůstky i pivovarníky. Jen více formanů a koňských povozů! A na magistrálu s nimi!
Jan Javornický

Příliš křečovitá snaha o dramatizaci sdělení, že v Plzni pečují o řemeslné a jiné dovednosti, které se předávají z generace na generaci. To přeci Prazdroj nemá zapotřebí. Forma zůstává na půl cesty mezi filmovým spektáklem se vzpínajícím se koněm a reportáží, která by podle mě působila o něco věrohodněji.

Jakub Plášek (Cocoon)

4. Poděbradka se vrátila k dívce na kole (19 %)

Poděbradka se vrací ke starému konceptu dívky na kole

Poděbradka se vrací ke starému konceptu dívky na kole

Výrobce ochucené minerální vody Poděbradka spustil novou televizní kampaň, v níž propaguje nové ovocné příchuti Poděbradky, konkrétně příchuť malin a bílých hroznů. Rozšíření produktového portfolia doprovodil i redesign etiket. Značka se po reklamách z Chorvatska vrací ke svému původnímu motivu dívky na kole. Nový spot režíroval Karel Janák v produkci Moloko film podle scénáře milánské agentury Arnold. Spot se v televizním vysílání poprvé objevil 16. června. „Příběh navazuje na původní reklamu na Poděbradku, jen v tomto případě už dívka městem nejezdí samotná, ale sváží lidi na akci připomínající zahradní slavnost. Až na konci se dozvíme, že ta akce je její vlastní svatba,“ uvádí Janák. Na pozadí příběhu hraje původní melodie s textem od Jana Vodňanského, nazpívaná Šárkou Vaculíkovou. Babičku hlavní hrdinky představuje česká herečka Vlasta Peterková.

Zajímalo by mě, na co u takového spotu potřebuji scénář agentury z Milána. Asi je to kvůli tomu skutečně báječnému dvojsmyslnému vtipu ‚Tak už si ji vem‘. Jinak nevidím zásadní rozdíl od původního díla. Možná by tedy stačilo ho vygradeovat do bledě modra a klient by ještě ušetřil.
Ondřej Souček (Luftballon)

Skvělý remake, jen tedy, někdo myslel, že má lepší nápad než tvůrci původního spotu. No, možná měl, perfektně to vyrobil, ale mně tam chybí to ‚ještě lepší zezadu‘ a pohled přes rameno. Něco na tom je, romantika končí, začíná život manželský. Jiná emoce. Jiná realita.
Marek Prchal

Pojďme si říct, že scéna, kdy nevěsta bezprostředně po obřadu radostně zdvihne nad hlavu láhev Poděbradky, je poměrně málo uvěřitelná. Čili moc velký téma a logicky následující křeč.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Návrat k dívce na kole je asi dobrý nápad, ale mám takový pocit, že co pomohlo té původní ke slávě, ta nová jaksi neukazuje. Je to celé takové fistulovitě milé, jako pro jedenáctileté baletky.
Jan Javornický

Žádná bomba to není, ale slušně natočené to je. Prozářená romantická imageovka s nezbytnou reklamní lyrikou, u které je moc dobře, že se značka vrátila ke kolu, protože jinak nevím, jak by člověk poznal, že je to právě Poděbradka.

Jakub Plášek (Cocoon)

5. Bagárová žije tu chvíli s Friscem (11 %)

Monika Bagárová nazpívala píseň Žít tu chvíli pro nový spot Frisca

Monika Bagárová nazpívala píseň Žít tu chvíli pro nový spot Frisca

Nízkoalkoholický sladový nápoj s ovocnou chutí Frisco z produkce Plzeňského Prazdroje má nový claim, pro který posloužil název písně Žít tu chvíli zpěvačky Moniky Bagárové. Značka „účinkuje“ v jejím novém videoklipu, na jehož výrobě pivovar spolupracoval. Projekt realizovala agentura Triad Advertising. Kampaň probíhá na Facebooku, Instagramu a YouTube. Odstartovala zveřejněním oficiálního videoklipu a propaguje zejména prémiovou řadu Frisco Night. Píseň Žít tu chvíli navazuje podle zástupců Triad Advertising na dlouhodobou komunikaci značky Frisco jako drinku na party, „jejíž každý moment si spolu kamarádky užijí nejlépe“.

Tohle je smutný. Atmosférou mi to připomíná film Mandragora, který se odehrával mezi prostituty z Hlavního nádraží. Dle mě si Frisco zaslouží lepší kalbu. Jen připomenu jednu z filmu Ztraceno v překladu, kde kalila celou noc Scarlett Johansson s Billem Murrayem. Tam jsem chtěl bejt. Tady chci bejt co nejdál od toho.
Ondřej Souček (Luftballon)

Do Bagárový jsem vždycky šel a žeru ji, ale na čtyřminutovej spot zrovna nemám čas. Předpokládám, že se to Triadu povedlo, protože muselo. No nic, pustím si to. Aha, tam někdo rapuje a ta hudba je jako z americký hitparády pro teenagery. Tak to jsem neměl pouštět. Měl jsem si nechat krásně zdát o Monice.
Marek Prchal

Kdyby vás třeba zajímalo, jak mohl vypadat takovejhle klip, kdyby ho dělali super muzikanti a super filmaři, pusťte si Kamikaze od MØ.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Podle views na YouTube se zdá, že míra zábavy je v tomto případě shodná u mne i u cílové skupiny.
Jan Javornický

Tragický klip! Takhle nějak si nejspíš náctileté děvče z venkova představuje, že tepe velkoměsto. Dělám si závěr, že Frisco bez aspirace volí objemy a jde po masách nezletilých fanynek Superstar.

Jakub Plášek (Cocoon)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.