AKA: marketingový trh v Česku letos vzroste o 5 %

Asociace agentur odhaduje objem čistých marketingových investic na 114,6 miliardy Kč.

Letos o 5 % a v následujícím roce 2020 zhruba týmž tempem porostou marketingové výdaje firem v Česku. Odhaduje to Asociace komunikačních agentur (AKA) na základě svého čerstvě zveřejněného průzkumu tuzemského trhu, na němž pracovala společně s Asociací mediálních agentur (ASMEA) a výzkumnou agenturou Nielsen Admosphere. Letos agentury očekávají objem čistých marketingových investic ve výši 114,6 miliardy Kč, zatímco loni to bylo 109,2 miliardy (předběžná deklarace za loňský rok byla 113 miliard, nyní ji zadavatelé takto zpřesnili). Výzkum nezahrnuje investice do veřejných zakázek ani do PR.

Investice do marketingové komunikace*

rok investice v miliardách Kč změna v miliardách Kč změna v %
2016 100,1    
2017 107,5 +7,4 +7,4 %
2018 109,2 +1,7 +1,6 %
2019 114,6 +5,4 +4,9 %

* Expertní odhad čistých marketingových investic. Zdroj: AKA, ASMEA, Nielsen Admosphere

„Náš průmysl indikuje, co se bude dít v ekonomice za půl roku. Je to takový lakmusový papírek,“ podotkl David Čermák, ředitel aktivační agentury Momentum ze skupiny McCann Prague a předseda sekce aktivačních agentur AKA. Marketéři podle průzkumu nechtějí na komunikačních mixech příliš měnit, jsou vcelku spokojeni s výši rozpočtů i rozvržením rozpočtů. „Jsme jeden ze čtyř nejoptimističtějších trhů v Evropě,“ uvedl s odkazem na data Evropské asociace komunikačních agentur (EACA).

Evropské nálady v reklamním byznysu

Evropské nálady v reklamním byznysu

Co si myslí marketéři v Česku

Co si myslí marketéři v Česku

Co si myslí marketéři v Česku

Co si myslí marketéři v Česku

„Rapidně rostou příjmy domácností, důvěra spotřebitelů je na historickém maximu,“ připomněl Čermák hlavní ekonomické ukazatele. Dynamika hospodářství se sice snižuje (meziroční růst HDP má podle Českého statistického úřadu letos zpomalit na 2,6 %), nicméně podle zmíněného průzkumu v oboru mají investice do mediálních kanálů růst o 3 % (na letošních 60,7 miliardy Kč), do nemediálních o víc než 7 % (na 53,8 miliardy).

Meziroční změna nemediálních investic. Kliknutím zvětšíte

Meziroční změna nemediálních investic. Kliknutím zvětšíte

„Dělat marketing je teď radost. Máme teď nejvíc práce za uplynulých dvacet let, co jsem v oboru,“ shrnuje. „Spousta zadavatelů, kteří si dosud prodávali sami, začíná letos komunikovat [prostřednictvím agentur]. Jsme zvyklí vypracovávat tříleté plány, zatím jsme je dělali do šuplíku. Teď je vytahujeme,“ popsal s nadsázkou. „Jestliže dodnes se prodávalo víceméně samo, zítra už bude třeba prodejům pomoci. Největší tlak letos bude na prodej, aktivace, dosažení podílu na trhu, udržení zisků,“ odkazuje Čermák na předsevztí marketérů. Podle šéfa agentury Momentum klienti začínají opět slyšet na dlouhodobější strategie, které konkrétně v McCannu tvoří týmy, v nichž nechybí analytik, výzkumník, stratég a také kreativec.

Tak vypadá jeden z možných přístupů, jak změnit model odměňování agentur za práci pro klienty. Tímto tématem se oborová asociace zabývá druhým rokem. „Dnes jsou agentury odměňovány za tu nejmíň přínosnou součást práce - prakticky za produkční práci, samotnou realizaci kampaní. Zatímco insight, analýzu, strategii na začátku a na konci zpětnou vazbu dávají v podstatě zadarmo, respektive to dělají, aby klienty zaujaly,“ uvedl ředitel AKA Marek Hlavica.

Ten na základě debaty na evropské půdě podotkl, že zatímco na některých zahraničních trzích je patrná meziroční stagnace investic do reklamy v televizi, konkrétně ve srovnání s navyšováním peněz do onlinu, v Česku se to zdaleka neděje. „Pořád televize nejpřehledněji dodává největší výkon za nejlepší cenu,“ řekl k tomu Ondřej Novák, ředitel ASMEA.

Metodika průzkumu

  • Výzkum byl realizován prostřednictvím internetového sběru dat (CAWI).
  • Cílem výzkumu bylo určit, kolik a v jakém poměru marketingoví pracovníci alokují peníze určené do marketingové komunikace, do jednotlivých typů komunikačních (především pak nemediálních) kanálů.
  • Respondenti byli osloveni z klientské databáze Aktivačních agentur AKA, interní databáze zpracovatele, databáze Blue Events a specifického subpanelu Českého národního panelu.
  • Cílovou skupinou byly osoby zodpovědné za marketingovou komunikaci jako takovou a rozhodující o výši a rozložení investic do marketingové komunikace. Analýza dat byla uskutečněna na vzorku 119 respondentů.
  • Terénní sběr dat proběhl v době od 29. ledna do 3. dubna 2018.
  • Nielsen Admosphere deklaruje, že dodržuje standardy ESOMAR (European Society for Opinion and Marketing Research) a SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění).