Pavle Holcové, spolupracovnici zavražděného žurnalisty Jána Kuciaka, slovenští kriminalisté při osm hodin trvajícím výslechu zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům, jež s Kuciakem nesouvisejí, píše Sme. Novinářka odmítla poskytnout k mobilu kódy, policisté se je pokusí prolomit. „Enormní zájem měli na tom, abych jim řekla, co vím o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi,“ řekla Holcová ČTK. Pak výslech popsala blíž. Český Nadační fond nezávislé žurnalistiky žádá, aby policie okamžitě telefon Holcové vrátila.

AKA začala certifikovat své členské agentury

Agentury Scholz & Friends a Fox Media jsou prvními, které prošly ostrou certifikací Asociace komunikačních agentur (AKA). Certifikace má potvrdit, že agentury disponují kapacitami a know-how, které deklarují, a že jsou stabilním a důvěryhodným partnerem pro náročné zadavatele. Získání certifikace je podmínkou členství v asociaci. Do konce příštího roku 2019 projdou certifikací všechny členské agentury AKA. Ty, které nevyhoví, musí nedostatky odstranit. V krajním případě jim bude ukončeno členství.

Čtyřčlenná certifikační komise zkoumala, zda jsou údaje uvedené v certifikačním dotazníku prokazatelné. Kromě jiného se zajímala i o opatření proti používání nelegálního software, metody výstupní kontroly, systémy interního workflow či personální zajištění odborných profesí. „Návštěva certifikační komise je ale také příležitostí diskutovat o představách členů o činnosti asociace a možnostech či vůli pro asociaci a celý obor něco udělat,“ uvedl Marek Hlavica, výkonný ředitel AKA.

Hlavním smyslem certifikace je zajistit, že členství v asociaci jakožto výběrové organizaci je garancí vysokého standardu služeb. Prvním sítem jsou už přitom stanovy organizace, které kladou na členy nároky. Certifikace jde v tomto směru dál a víc do hloubky.