Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě schválili nabídku na převzetí CME firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. CME to oznámila na webu. Hodnota transakce činí zhruba 2,1 miliardy dolarů, v přepočtu přes 48 miliard Kč. Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy, včetně kanálů české skupiny Nova. „PPF kupuje CME jako doplněk ke svému telekomunikačnímu byznysu,“ uvedla tento týden Kellnerova PPF.
CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi PPF loni v říjnu. Podmínkou dokončení transakce je kromě souhlasu akcionářů CME souhlas Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. Kromě Česka provozuje CME televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku.
Transakce má být podle dřívějších zpráv vypořádána do poloviny letoška. „Po převzetí CME neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,“ slíbil Petr Kellner.
„Pokračuje schvalovací proces o převzetí CME skupinou PPF. Je teď na evropských regulatorních orgánech, aby posoudily transakci, která se týká společností ve střední a východní Evropě. V procesu převzetí CME spolupracujeme se všemi zainteresovanými regulatorními institucemi a všem poskytujeme relevantní informace,“ řekla agentuře ČTK mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.
Akcionáři hlasovali o dohodě den poté, co americký republikánský senátor Marco Rubio prohlásil, že chce, aby vláda USA prověřila bezpečnostní dopady prodeje CME. Rubio svou žádost odůvodnil vazbami PPF na Čínu. Podle něj PPF v minulosti v Česku jednala „jako čínský zástupce“. Senátor rovněž upozornil na to, že telekomunikační společnosti vlastněné firmou PPF spolupracují s čínskou firmou Huawei na rozvoji mobilních sítí páté generace (5G).
„Rozumíme zájmu pana senátora Marca Rubia, bohužel ve svém dopise vychází z nepravdivých informaci o PPF, které mu poskytl český politik Pavel Fischer. V dopise nesedí základní informace: například není pravda, že společnost CME operuje na devadesátimilionovém trhu - ve skutečnosti není ani poloviční. Stejně tak není pravda, že PPF prosazuje technologie Huawei, ve skutečnosti je v loňském roce získala v rámci nákupu telco operátorů od norské společnosti Telenor,“ argumentuje PPF. Rubia chce kontaktovat a poskytnout mu „pravdivé informace o svém podnikání“. Skupina dodala, že v současnosti působí ve 24 zemích na třech kontinentech a že její akcionáři a vrcholový management zastávají principy svobody, liberální demokracie a volného trhu: „Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru. Naopak: jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu.“
Schválení transakce akcionáři se všeobecně očekávalo. Zhruba třetinový podíl v CME v roce 2009 koupila americká společnost Time Warner, která jej postupně zvýšila těsně pod 50 %. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. Jejím prostřednictvím v CME drží většinový podíl.

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life

Metoda Markovič: Hojer. Na festivalu Serial Killer poprvé vyhrál český seriál
