Aktuálně.cz spustilo „interaktivního průvodce časopiseckým agregátorem“ Agenda

Po vydání týdeníku Agenda se v mediálních kruzích rozhořela debata o autorském právu.

Odpověď webu Aktuálně.cz na nový časopis Sanomy. Repro: Aktuálně.cz

Odpověď webu Aktuálně.cz na nový časopis Sanomy. Repro: Aktuálně.cz

Zpravodajský web Aktuálně.cz reaguje na nejnovější magazínový počin vydavatelství Sanoma Media Praha, časopis Agenda, tak, že jeho digitální verzi, která se přes internet prodává za 10 Kč, publikuje zdarma, stránku po stránce. Úterní krok redakce Aktuálně přichází poté, co obsah prvního čísla Agendy vzbudil včera kontroverzi v mediálních kruzích, a po dnešním rozhovoru šéfredaktora Agendy Davida Shorfa pro web Lupa.cz.

V něm Shorf mimo jiné říká: „Nikdo nemá copyright na informace jako takové, jen na zpracování, zachování integrity textu, nezmenšování a neposmívání se užitečné hodnotě, na to, že jasně uvedete zdroj a nejlépe i autora.“

„Redakce Aktuálně.cz se nechává tímto návodem inspirovat a zmíněný princip ‚časopisového agregátoru‘ vám každý týden přiblížit jako zcela novou službu - interaktivní průvodce časopiseckým agregátorem,“ nabízí svým čtenářům internetový deník ve zpravodajské podrubrice Kuriozity.

„V unikátním technologickém provedení (digitální fotogalerie s možností sdílení a diskuze) a zároveň i s přidanou hodnotou, že ‚se můžete proklikat‘. Zdrojem našeho produktu je časopis Agenda (podpisy autorů původního obsahu, který Agenda bez vědomí majitelů převzala, najdete přímo uvnitř jednotlivých obrázků),“ uvádí Aktuálně. Narozdíl od digitální trafiky Publero umožňuje jen prohlížení po jedné stránce, po dvoustranách nikoli.

Webová Česká pozice včera citovala facebookový komentář deníku Insider, sesterského titulu Aktuálně.cz. „Dnes jsme si to v redakci prolistovali a poněkud nás zarazilo, kolik z kolegů se stalo ‚posilami‘ jejich redakčního týmu, aniž by o tom měli potuchy. Samozřejmě bez nároku na honorář. Prostě se uvede, odkud se článek vzal a metodou Ctrl+C/Ctrl+V se umístí do stránky,“ napsala redakce Insideru na Facebook.

Dnes Insider, který se profiluje jako deník pro elity, bez uvedení zdroje publikoval na Facebooku obrazový materiál z Médiáře - konkrétně z loňského rozhovoruPavlem Šafrem - na tomto webu řádně zdrojovaný.

Deník pro elity Insider si dnes na Facebooku vypomohl screenshotem z Médiáře, aniž zdrojoval

Deník pro elity Insider si dnes na Facebooku vypomohl screenshotem z Médiáře, aniž zdrojoval

Na obsah a koncept Agendy dosud reagovala řada postav tuzemské žurnalistiky, profesionální i amatérské - Jindřich Šídlo, Pavel Šafr, Petr Koubský, Václav Sochor či Matěj Hollan nebo Petr Žantovský.

Autor článku je editorem časopisu Agenda, jde o externí pracovní vztah.

Sdílejte