Albatros chce odkoupit knižní divizi Mladé fronty

Albatros Media nabízí za knižní divizi 35 milionů Kč, podmínkou je odkup do konce října.

Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media

Generálním ředitelem Albatros Media je Václav Kadlec

Přední tuzemská nakladatelská skupina Albatros Media nabídla zadluženému vydavatelství Mladá fronta, že odkoupí její knižní divizi. Nabízí za ni 35 milionů Kč. To je jen o milion míň, než byla vyvolávací cena celé Mladé fronty v elektronické aukci začátkem září, zhruba před měsícem. V ní nakonec nejvíc - přesně 50,1 milionu Kč - nabídla komunikační agentura PP Partners Prague Andreje Čírtka, mluvčího skupiny Czechoslovak Group, která k zájemcům o Mladou frontu též patřila. Vrchní soud ale nakonec květnové vyhlášení konkurzu a na ně návaznou aukci zrušil. Mladá fronta v půli září požádala o konkurz znovu, co nejdřív.

Indikativní nabídku na odkup knižní divize Mladé fronty - konkrétně za kompletní portfolio a přechod všech zaměstnanců divize - podala Albatros Media k 25. září. Hlavní podmínkou Albatrosu přitom je, aby odkup proběhl do 31. října. „Knižní trh funguje tak, že výrazná část jeho hodnoty je tvořena ve vánoční sezóně. Naše nabídka je postavena na tom, že hodnotu vytvořenou knižní divizí Mladé fronty ve vánoční sezóně 2020 již bude realizovat kupující,“ vysvětluje zájemce. Ten zároveň v nabízené ceně zohledňuje, že do nehotových titulů bude nutné investovat dalších 6,8 milionu, aby mohly jít do prodeje.

Pro Mladou frontu, jejíž vlajkovou lodí kromě knih je týdeník Euro a s ním související aktivity, by peníze přivítal. „Dlužník [Mladá fronta] má zato, že pokud by se citovaná a přiložená indikativní nabídka ukázala být reálnou, pak by v současné chvíli její akceptace velmi pomohla řešení insolvenční situace dlužníka,“ napsala příslušnému českobudějovickému soudu.

Hospodaření Mladé fronty, v milionech Kč

  2017 2018 2019 2020*
tržby 222 258 276 294
hospodářský výsledek -86 -45 -23 -3

* rozpočet. Zdroj: zpráva od právního zástupce Mladé fronty v insolvenčním rejstříku

Dosavadním majitelem vydavatelství je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů. Podle dřívějších slov generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňska provoz vydavatelství už dál nedotovat. Mladá fronta se tak celý letošní rok potýká s nedostatkem peněz na provoz, což měl vyřešit odprodej v rámci konkurzu. To se zatím nestalo. Právní zástupce proto minulý týden konstatoval, že „podnik dlužníka je v situaci, kdy v horizontu týdnů, možná i dnů hrozí jeho nevratné zhroucení“.

Albatros Media vlastní JaroslavSilke Horákovi. Ti patří k mecenášům Deníku N a finančně podporují rovněž Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Skupina Albatros Media je největším nakladatelským domem v Česku. Vydává přes 2.500 knižních titulů ročně a nabízí také spektrum dalších mediálních produktů - e-knih, audioknih a mobilních aplikací. Na tuzemském trhu provozuje i knižní logistickou a distribuční síť, která napřímo zásobuje na tisíc knihkupectví a knihoven.