Albatros Media kupuje nakladatelství Vyšehrad

Nakladatelská skupina Albatros Media poračuje v expanzi, ve čtvrtek 15. března koupila konkurenční nakladatelství Vyšehrad. To dosud vlastnili Adam Rakovský (40 %), Vladimír Verner (30 %) a ředitel firmy Pravomil Novák (30 %). Součástí transakce je také dohoda o dalším využívání značky Vyšehrad. Albatros Media tak bude pokračovat ve vydávání stávajícího portfolia nakladatelství pod značkou Vyšehrad, a to v Česku i na Slovensku.

Vyšehrad se stává patnáctým nakladatelstvím skupiny Albatros Media. Akvizice Nakladatelství Vyšehrad je dvanáctou akvizicí skupiny. Naposledy do portfolia Albatrosu přibylo nakladatelství Kniha Zlín, jehož nákup byl vypořádán v květnu 2017. Albatros Media uvádí, že nová akvizice ji přinese zvýšení konsolidovaného ročního obratu zhruba na 850 milionů Kč, hlavním záměrem je přitom posílit pozici v oblasti naučné literatury pro dospělé čtenáře. Tržby Vyšehradu v roce 2016 činily kolem 20 milionů Kč.

Nakladatelství Vyšehrad bylo založeno v Praze v roce 1934, což ho činí nejstarším nakladatelstvím v naší zemi. Za dobu své existence vydalo více než 3.000 titulů poezie, prózy, publikací historických, filosofických i teologických. Na činnosti nakladatelství se podílelo mnoho významných osobností české kultury. Někteří působili jako redaktoři, jiní spolupracovali jakožto autoři, překladatelé či výtvarníci. Akvizicí Vyšehradu se skupina Albatros Media stává majitelem hned dvou nejstarších nakladatelství v Česku, kromě Vyšehradu vlastní i nakladatelství Albatros s tradicí od roku 1949.

„Snažíme se z Albatros Media budovat silnou, moderní a rostoucí skupinu, která se ale přitom opírá o tradici a dlouhou historii,“ říká Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media. „Vyšehrad jsme vždy vnímali jako nesmírně kvalitní tradiční nakladatelství, které přináší čtenářům zajímavá témata a velké osobnosti. Vyšehrad i jeho pracovníci procházeli v minulosti obtížnými obdobími, včetně tvrdých represí ze strany komunistického režimu v padesátých letech, a o to je obdivuhodnější, že nakladatelství po celou dobu drží svou tradici a kontinuálně funguje. Vyšehrad kromě toho kolem sebe vždy dokázal shromáždit velké osobnosti, ať již v minulosti Jana Čepa, Aloyse Skoumala nebo Josefa Ladu a Kamila Lhotáka, nebo v současnosti Jana Sokola, Jana Rychlíka, Martina C. Putnu, Renatu Fučíkovou nebo Zdeňka Zieglera.“

„Když jsem v roce 1993 spolu se dvěma společníky znovu založil nakladatelství Vyšehrad, cítil jsem velkou odpovědnost za jeho značku. Nebylo snadné navázat na dílo takových osobností, jako byli Ladislav Kuncíř, Aloys Skoumal a Bedřich Fučík. Velice mi v té době pomáhaly zkušenosti redaktorů – Vlasty Hesounové, Jaroslava Vrbenského, Břetislav Daňka a Marie Válkové. Za posledních 25 let se ediční plán nakladatelství významně rozšířil. Vedle zavedených edic vznikla řada nových. V současné době vydává Vyšehrad více než 80 nových titulů ročně a patří mezi 20 největších českých nakladatelství. Významně jsme rozšířili náš ediční plán a rozpracovali řadu velkých projektů,“ říká Pravomil Novák, ředitel Vyšehrad.

„Zároveň jsme opakovaně naráželi na omezení daná velikostí nakladatelství, při financování rostoucí produkce nebo při snaze získat atraktivní překladový titul, o který ale usilovalo víc velkých nakladatelů. Silná koncentrace knižního trhu v posledních letech také znemožňuje pokračovat do budoucna s obchodním modelem vlastní distribuce. Z těchto důvodu jsem uvítal nabídku spojení sil se skupinou Albatros Media, které nám umožní těžit ze síly a stability lídra trhu, stejně jako možnost využívat prodejní a marketingovou sílu Albatros Media. To vše při zachování značky a edičního profilu Vyšehradu,“ doplnil.

Skupina Albatros Media uvádí za loňský rok 2017 konsolidované tržby zhruba 750 milionů Kč. Její produkce pokrývá více než 17% nakladatelského trhu v Česku. Každoročně uvede na trh přes 2.000 nových knižních titulů. Vedle 15 samostatných nakladatelství (Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, CPress, ComputerPress, BizBooks, Edika, Management Press, B4U Publishing, Fragment, Egmont, Kniha Zlín, nově Vyšehrad) vlastní Albatros Media také 100% podíl v distributorech elektronických knih eReading.cz a Palmknihy a vydává knihy též v rámci partnerského projektu Edice České televize.