V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Albert hledá řešení pro český e-shop, chystá privátní značku masných výrobků

Jesper Lauridsen

Jesper Lauridsen

Nizozemská síť obchodů Albert se v Česku chystá prodávat také přes internet. „Není otázkou zda, ale spíš kdy. Celkově máme v rámci naší skupiny [Ahold Delhaize - pozn. red.] značné zkušenosti s e-commerce, ať už v Americe, nebo v Beneluxu. Čas běží velmi rychle a my teď e-shop pro Česko zvažujeme mnohem víc než dřív,” uvedl pro Retailek Jesper Lauridsen, generální ředitel obchodů Albert. Dodal, že Ahold momentálně zvažuje své možnosti na českém trhu. “Snažíme se vymyslet, jakou formu by měl e-shop Albertu mít a jaké technologie bychom měli využít. Řekl bych, že jsme někde v polovině, v řádu pár let by se mohl e-shop rozběhnout,” dodal Lauridsen. Pokud se tak stane, Albert se s e-shopem připojí k řetězcům jako Tesco, Lidl nebo Globus, kteří už nějakou část svého sortimentu v Česku online prodávají.

Zdravé koutky v novém konceptu Albertu. Foto: Lucie Svatošová

Zdravé koutky v novém konceptu Albertu. Foto: Lucie Svatošová

Nejnověji přidaný sushi koutek do nového konceptu

Nejnověji přidaný sushi koutek do nového konceptu. Foto: Lucie Svatošová

Jesper Lauridsen u nového koutku se sushi

Jesper Lauridsen u nového koutku se sushi

Na Chodově je možnost nastříhat si bylinky. Foto: Lucie Svatošová

Na Chodově je možnost nastříhat si bylinky. Foto: Lucie Svatošová

V loňském roce představil Albert nový koncept prodejny v pražském Centru Chodov. Kromě nových oddělení, včetně stánku s čerstvě připravovaným sushi, vinotéky, pekařství, koutku s bylinkami, masnou a fresh barem, je uprostřed prodejny vyčleněn prostor na zhruba 1.000 produktů zdravé výživy. Koutky zaměřené na zdravé stravování by se měly v brzké době objevit ve všech supermarketech i hypermarketech Albert v Česku. Jejich součástí je také nejnovější exkluzivní značka sítě Nature’s Promise, kde se kromě zdravých potravin nachází i bezlaktózové a bezlepkové řady. Mezi exkluzivní řady, jejichž produkty jsou distribuovány výhradně v síti Albert, patří i oblečení Cherokee, kosmetika Etos a potraviny Česká chuť.

Albert má také privátní značky, které přímo nesou jméno řetězce, je to například řada prémiových produktů Albert Excellent, Albert a Albert Basic. Podle Lauridsena se Albert nyní koncentruje na vytvoření vlastní privátní značky v segmentu masných výrobků, která by zahrnovala i barbecue sortiment.

Přibude 20 nových prodejen

Nový koncept stál Ahold 5 milionů eur (v přepočtu 127 milionů Kč), letos do něj plánuje Albert přestavět pět dalších prodejen. Už nyní je jasné, že se to bude týkat Mladé Boleslavi a Olomouce. Do menších prodejen v novém konceptu by se měly podle Lauridsena přenést všechny aspekty z pilotní prodejny na Chodově, jen v menší míře. Kromě nové koncepce dostanou modernější vzhled také starší prodejny, do letoška jich z celkových 329 předělal 150. Letos je v plánu renovovat dalších 70 obchodů. Součástí modernizace stávajících Albertů je nové vybavení, způsob vystavení zboží, vzdušnější vzhled interiéru a využití technologií šetrných k životnímu prostředí.

V plánu je i výstavba nových prodejních prostor. “Rádi bychom stavěli i nové prodejny, v plánu je výstavba 20 dalších, hledáme ale vhodné lokality, zejména ve velkých městech po celém Česku,” doplnil Lauridsen.

Zvýšení platů už letos nebude

Albert v Česku zaměstnává na 17.000 lidí, těm na prodejnách v loňském roce přidal průměrně 30 %. Letos rostly mzdy pracujících na prodejních plochách řetězce v průměru o 19 %, podle ředitele Albertu je to pro letošek finální navýšení. Kromě kmenových zaměstnanců pracují v obchodech také agenturní zaměstnanci, jejich počet by se ale měl výhledově snižovat na minimum. Cílem řetězce je oslovit a přilákat schopné pracovníky přímo, bez účasti agentur. Jak ale poznamenal Lauridsen, v určitých lokalitách, například v Praze nebo v jiných velkých městech, zatím není tato možnost příliš reálná a prodejny se bez agenturních pracovníků neobjedou.

Jesper Lauridsen

Jesper Lauridsen

Albert letos investuje i do oblasti informačních technologií, s českými dodavateli pracuje na lepším nastavování cen a individualizaci nabídky. “Využíváme například robotiky a softwarové automatizace při administrativních procesech. Téměř sto procent objednávek a faktur a více než polovina zavážek na distribuční centra a do obchodů probíhá plně automaticky. Inovujeme také na poli elektronické výměny dat. Všechny tyto aktivity nám mimo jiné pomáhají dosáhnout našeho cíle, kterým je fungovat plně bezpapírově,“ vysvětlil Jesper Lauridsen.

Nový systém rychlého nákupu Tap to go testuje Ahold v Nizozemsku

Nový systém rychlého nákupu Tap to go testuje Ahold v Nizozemsku, brzy i v Česku

Mezi plánovanými novinkami je také pokračovat s rozšiřováním samoobslužných pokladen, kterých má přibýt 200, a v modernizaci těch stávajících. Navíc se Albert chystá spustit testování systému Tap to go, který představil nejdříve v Nizozemsku, a to buď ještě na konci letošního roku, nebo během příštího. Založen je na scanování položek skrze zákaznickou kartu.