Alpaka motivuje k nákupu udržitelné módy výpočtem ceny nošení

Zakladatelka projektu Steffi Černá

Zakladatelka projektu Steffi Černá

Alpaka pomocí hodnoty CPW ukazuje, jak se vyplácí investovat do kvalitnějších oděvů

Alpaka pomocí hodnoty cost per wear ukazuje, jak se vyplácí investovat do kvalitnějších oděvů

Nová aplikace Alpaka od firmy Alpaka App Steffi Černé hledá moderní cestu k rozšíření udržitelné módy. Prostřednictvím aplikace mohou lidé změřit u kousků ze svého šatníků hodnotu cost per wear (zkráceně CPW) neboli cenu jednoho nošení dané části oděvu a zjistit tak, jestli se jeho koupě opravdu vyplatila jim i životnímu prostředí. Alpaka nabízí i možnost rychle najít nenošenému oblečení nového majitele.

Uživatelé si do Alpaky nafotí své oblečení, dodají k němu informace o ceně a odhadnou, kolikrát ho už měli na sobě. Apka následně vypočítá CPW. Tak mohou snadno sledovat, zda jim oblečení vydrží dost dlouho na to, aby se dostali na přijatelnou částku, a zároveň i to, zda je cena úměrná k předpokládané výši výrobních nákladů a tudíž pravděpodobně splňuje požadavky etické výroby. Po každém dalším nošení stačí uživatelům jen kliknout na číslovku CPW, čímž se nošení započítá a cena se upraví.

Alpaka nabízí lidem také možnost snadno najít nového majitele pro oblečení, které už nenosí, ale nechtějí ho rovnou vyhodit. V apce ho mohou jednoduše vyměnit s dalšími uživateli za kousky, které budou nosit raději. Pro ty, kteří preferují nové věci, pak Alpaka obsahuje seznam obchodů s udržitelnými značkami a modely od místních designérů. Alpaka je k dispozici zdarma pro systém iOS.