V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Alza.cz začala prodávat elektromobily Tesla

Model Tesla X 100D v showroomu Alzy v Holešovicích

Model Tesla X 100D v showroomu Alzy v Holešovicích

Model Tesla S75D v showroomu Alzy v Holešovicích

Model Tesla S75D v showroomu Alzy v Holešovicích

Model Tesla X 100D v showroomu Alzy v Holešovicích

Model Tesla X 100D v showroomu Alzy v Holešovicích

Největší český e-shop Alza.cz začal dnes 20. června prodávat elektromobily značky Tesla. Zatím se jedná o dva dostupné modely Tesla S 75D, který bez koruny stojí 3 miliony Kč včetně DPH, a Tesla X 100D za 3,5 milionu Kč včetně DPH. E-shop je slibuje dodat dodat do druhého dne, kromě klasické platby je možné cenu uhradit i v kryptoměně bitcoin. Aktuálně má Alza.cz ve skladu dva vozy, dovážet si je v případě zájmu nechá přímo od Tesly ze skladu v Nizozemsku. Pokud se stane, že zájem o elektromobily bude větší a bude nutné je doobjednat, lhůta dodání jsou dva týdny. V rámci prodeje slibuje e-shop vůz předvést a zajistit případnou reklamaci podle standardních podmínek. Na samotnou dobíjecí baterii je od Tesly záruka 8 let. 

„Od začátku jsme chtěli, aby pořízení elektromobilu bylo pro lidi stejně snadné, jako by si kupovali mobilní telefon,“ uvedl Jaromír Řánek, manažer projektu elektromobility za Alza.cz s tím, že vozy jsou rovněž od 20. června vystaveny v showroomu e-shopu v Holešovicích. Zákazníci je mohou využít zdarma ke zkušebním jízdám po Praze. Elektromobily značky Tesla zatím do Česka nedováží žádný výhradní distributor, podle Řánka ani Alza.cz tímto prodejem nezískala status výhradního importéra.

Alza.cz se u příležitosti představení prodeje vozů Tesla přihlásila ke snaze zlepšit životní prostředí ve městech. Na projektu e-shop přímo spolupracuje s Asociací pro elektromobilu v Česku (APEL). V plánu má každý měsíc přijít s novinkou v oblasti elektromobility, podle Řánka se však nutně nemusí jednat o nové modely aut. „Chceme přispět ke zlepšení v rámci celého konceptu elektromobility, ať už to znamená prodávat další elektrokola nebo příslušenství k nabíjení elektroprostředků,“ doplnil manažer elektromobility z Alzy. Kromě elektromobilů a elektrokol nabízí Alza.cz dále elektrokoloběžky, jednokolky nebo hoverboardy. 

Prodávat se budou i levnější vozy

Myšlenku zavést prodej elektromobilů online představila Alza.cz zhruba před třemi týdny. Do té doby byl na prodejně v Holešovicích vystaven elektromobil e-Golf od Volkswagenu. Do budoucna chce Alza.cz prodávat i cenově dostupnější modely, než je Tesla, kdy to bude, nechtěl Řánek zmínit. David Valenta, PR manažer Porsche Česko, která je zdejším importérem Volkswagenu, uvedl v komentáři pro iHNed.cz, že prodej e-Golfů nezačne dříve než v září. Na stránkách má Alza.cz do budoucna rozdělené kategorie elektromobilů na střední cenové a nižší cenové. 

Pro zájemce o elektromobily Alza.cz zřídila u svého showroomu dvě dobíjecí stanice. Ti, kdo si Teslu v e-shopu koupí, mohou doživotně využívat nabíjecí stojany SuperCharger, kterých je v Evropě 6.500. „Výhodou také je, že s elektromobily je možné téměř zdarma parkovat v modrých zónách v Praze. Navíc se k tomu ještě připravuje jejich osvobození od úhrady silničních poplatků,“ doplnil Jaromír Vegr, předseda APEL s tím, že Praha navíc připravuje pro rok 2018 projekt 1.000 rezidenčních nabíječek. Podle údajů APEL se loni v Česku prodalo 271 elektromobilů, celkem jich je registrovaných 1.200.