Alza.cz začala prodávat trvanlivé potraviny

Nechlazené konzervy, rýže nebo těstoviny si lze nechat dovézt či vyzvednout v boxech.

Výdej v Alze s ochranou

Výdej v Alze s ochranou proti nákaze

Poprvé po 25 letech své existence největší tuzemský internetový prodejce Alza.cz nabízí jídlo. Do nabídky konkrétně zalistoval vybrané trvanlivé potraviny, a to „v rámci dočasného provozu“. Při omezeních kvůli pandemii koronaviru se tak snaží vyhovět požadavkům na bezkontaktní doručování potravin a možnost nakoupit na dálku s doručením až domů.

„Nakupování přes internet nyní může pomoci všem domácnostem líp dodržovat přísná bezpečnostní opatření. Přestože i v Alze procházíme extrémně náročným obdobím, kdy jsou všechny systémy maximálně zatíženy, snažíme se zákazníkům co nejvíc pomoci a vyjít jim vstříc nejen bezpečnostními opatřeními, ale i rozšířením nabídky, která u nás není běžná,“ uvedl obchodní ředitel Alzy Petr Bena. „Zařazeny jsou pouze produkty, které lze skladovat v požadovaných podmínkách a přepravovat k zákazníkům standardní cestou bez nutnosti chlazení či jiného speciálního režimu,“ zdůrazňuje firma.

Ke koupi je na Alze přes 1.200 druhů zboží. Nově je k mání rýže, těstoviny, mouka, konzervy (krůtí maso, houbový guláš, lečo s klobásou či maďarský guláš), cereálie, luštěniny, sója, sterilovaná zelenina či sypké směsi, přičemž se sortiment má postupně rozšiřovat. Kromě nově zalistovaných trvanlivých potravin Alza.cz do kategorie zařadila produkty dřív nabízené v jiných kategoriích, jako jsou káva, zdravá výživa, jídlo na cesty, dětská výživa, doplňky stravy či sportovní nebo alternativní strava.

Po kartonech

Způsob prodeje do značné míry připomíná prodejny Makro, kdy je velká část potravin prodávána po kartonech nebo velkých baleních. Některé mouky tak lze koupit jen v baleních po 10, konzervy po 12 nebo 16 kusech, podobně cereálie po 14 kusech. V kontextu současného nákupního chování, kdy si lidé vytvářejí zásoby, se jedná o chytrý krok a zároveň způsob, jak nepřetížit logistiku nákupy tvořenými kompletací drobných položek.

Nabídka trvanlivých potravin funguje v Česku, pracuje se na zahájení jejich prodeje i na Slovensku. Nákup tohoto sortimentu je možné kombinovat s běžnými nákupy na Alze a lze je vyzvedávat i v síti AlzaBoxů.

Mall.cz začal už začátkem března

Konkurenční Mall.cz zařadil trvanlivé potraviny do své nabídky už před třemi týdny, tedy v prvních chvílích, kdy lidé začali skupovat vybrané druhy zboží. Ještě předtím nabízel například dětskou výživu, výživu pro sportovce nebo rychlé svačiny na cesty, na začátku března se pak objevilo několik desítek nových produktů, jako jsou těstoviny, rýže, konzervy, paštiky, káva nebo čaj a nabídka se postupně dále rozšiřuje. Podle mluvčí Pavly Hobíkové šlo o nejhledanější výrazy na webu e-shopu a proto firma urychleně rozšířila svůj sortiment právě o tyto položky.

I Mall.cz, stejně jako Alza.cz prodává trvanlivé potraviny po velkých baleních, takže třeba čokoládu Milka lze koupit po 17 kusech, špagety dokonce jen v počtu 24, případně 30 balení.

Liftago vozí jídlo

Na nové příležitosti už se se minulý týden zaměřila také tuzemská alternativní taxislužba Liftago. Ta do své nabídky operativně zařadila vyřizování urgentních nákupů potravin i dalšího zboží a jeho doručení. Liftago pro nákup připravilo speciální aplikaci a v praxi pak vyřízení objednávky funguje tak, že řidič Liftaga dojede do obchodu, lékárny nebo drogerie, nakoupí podle seznamu a celková cena samotného nákupu a dopravy se automaticky odečte z platební karty zadané v aplikaci. Způsob předání se řeší operativně, aby byl minimalizován kontakt obou stran. Služba je dostupná v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Liberci, Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem a Zlíně.