Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie z akce.

Amnesty International: Kameny pro Sakíne

Facebookovou aplikaci připravila agentura EURO RSCG Praha.

Aplikace AI na Facebooku

Facebooková aplikace Amnesty International bojující proti kamenování je jednou z aktivit této organizace v rámci oslav 50 let její existence. Na stránce http://apps.facebook.com/sakineh/ lidé prostřednictvím svých podpisů skládají mozaiku tváře Sakíne Aštiáni z kamenů a vyjařují tak nesouhlas s kamenováním, stále praktikovaným v některých částech světa. Na stránce si jednoduše vyberete některý z kamenů, podepíšete petici a napíšete svůj vzkaz, ve kterém můžete okomentovat nesmyslnost strestu smrti. Váš kámen spolu s dalšími pak vytvoŕí portrét ženy, která byla k trestu smrti ukamenováním odsouzena.

Při ukamenování bývá odsouzený člověk zahrabán po pás do země. Poté na něj okolo stojící dav vrhá kameny tak dlouho, dokud jej neusmrtí. V zemích, kde se tento způsob poprav praktikuje, jako je například Írán či Nigérie, existuje často nařízení o velikosti kamenů, aby oběť nezemřela příliš brzy. Exekuce může trvat i půl hodiny.

Amnesty International apeluje na představitele íránské vlády, aby Sakíne Aštíaniovou nepopravovali. Pokud je Sakíne nyní zadržována pouze v souvislosti s mimomanželským vztahem, požaduje Amnesty International její úplně propuštění.

Aplikaci Kameny pro Sakíne připravila pro Amnesty International agentura EURO RSCG Praha.