Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Analýza hlasování na magistrátu Prahy ukazuje tichou podporu KSČM

Teoretik nových médií Josef Šlerka analyzoval oficiální zápisy, následně uzpůsobené pro strojové zpracování. Vizualizoval tak spojnice mezi těmi zastupiteli, kteří nejméně v 75 % případů hlasovali shodně.

Posledních dvanáct let se ODS a ČSSD na pražském magistrátě mohla spolehnout na tichou podporu jednoho či dvou komunistů. Zpracováním záznamů o hlasování na radnici metropole z posledních tří volebních období to na svém blogu dokazuje teoretik nových médií Josef Šlerka.

Hlasování zastupitelů na magistrátu Prahy ve volebním období 2006-2010 (autor: Josef Šlerka, ttgoogle.blogspot.com)

Hlasování zastupitelů na magistrátu Prahy ve volebním období 2006-2010 (autor: Josef Šlerka, ttgoogle.blogspot.com)

„V letech 1998 - 2006 tu vládla velká koalice (míněno ODS a ČSSD - pozn. red.). To není až tak zajímavé. Zajímavější ale již je, že ve všech třech obdobích byl na blízku vždy nějaký zastupitel komunistů, který rád pomohl s hlasováním,“ vyvozuje Šlerka z grafů, které sestavil z oficiálních zápisů, následně uzpůsobených pro strojové zpracování.

Vizualizoval přitom spojnice mezi těmi pražskými zastupiteli, kteří nejméně v 75 % případů hlasovali shodně. „Tvrdá hlasovací jádra“ mu pak vystoupila, když přidal absolutní kritérium, tedy aspoň tři shody s ostatními.

Metodou zvanou social network analysis Šlerku inspiroval Andrew Odewahn, který v minulosti takto analyzoval hlasování v americkém Senátu. Data žurnalismus - tedy jednoduše „čitelný“ vizuální výstup z databází, „humanizaci statistik“ - nedávno Evropské novinářské centrum označilo za oblast žurnalistiky s největším potenciálem budoucího růstu.