Antimonopolní úřad povolil Seznamu koupit vydavatele deníku Právo

Plány působení a rozvoje Borgisu hodlá nový majitel listu oznámit během letních prázdnin.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže po půl roce posuzování povolil firmě Seznam média ze skupiny Seznam.cz koupit firmu Silky Zdeňka Porybného. Jejím prostřednictvím Seznam.cz získá i společnost Borgis, která vydává deník Právo a dodává obsah pro weby Novinky.cz, Sport.czSuper.cz. Fúze podle rozhodnutí antimonopolního úřadu nenaruší nijak hospodářskou soutěž ani neposílí dominantní postavení skupiny Seznam.cz „na žádném z transakcí dotčených trhů ani jinou formou“.

„Po přezkoumání situace na jednotlivých relevantních trzích dospěl úřad k závěru, že aktivity spojujících se soutěžitelů se nepřekrývají. V oblasti online zpravodajství společnost Borgis nevystupuje jako konkurent skupiny Seznam, nýbrž jako smluvní dodavatel obsahu pro zpravodajské servery Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz provozované skupinou Seznam, přičemž tato smluvní spolupráce je dlouhodobého charakteru. V důsledku realizace navrhované transakce tak v oblasti poskytování online zpravodajství nedochází k žádné podstatné změně,“ uvedl antimonopolní úřad. „Na trhu poskytování online zpravodajství v České republice dosahuje skupina Seznam velmi významného postavení, avšak v důsledku posuzovaného spojení soutěžitelů nedochází k překrytí činností spojujících se soutěžitelů a situace na tomto trhu zůstane i po uskutečnění spojení beze změny. Společnost Borgis také nepůsobí v oblasti online reklamy, tudíž ani v této oblasti nedojde k navýšení tržního podílu skupiny Seznam. Stejná situace je také na trzích rozhlasového vysílání a poskytování reklamy v rozhlase a televizního vysílání a poskytování reklamního prostoru prostřednictvím televizního vysílání,“ doplnil.

Seznam.cz získá téměř 93 % akcií Borgisu, zbylé podíly vlastní minoritní akcionáři. „Jsem rád, že máme vlastníka, který dává záruku, že se redakce bude těšit jako dosud plné samostatnosti,“ uvedl k rozhodnutí úřadu Zdeněk Porybný. Do čela Borgisu se od července postavilo tříčlenné představenstvo ve složení Vladimír Dušánek, David PírekPetr Šabata. Dušánek je šéfredaktor Novinek, Pírek technickým ředitele Borgisu, Šabata od loňska zástupcem šéfredaktora a dosavadního majitele Práva. Dosud mělo představenstvo jediného člena, byl jím Karel Walter.

Borgis založil Porybný v roce 1990. V letech 2020 a 2021 se tržby blížily 600 milionům Kč a v obou letech bylo vydavatelství ziskové. V roce 2021 činil zisk téměř 18 milionů korun, v roce 2020 přes čtyři miliony. „Naším cílem bude vrátit vydavatelství zpět do zisku po těžkém roce 2022, kdy se kvůli ekonomické situaci výrazně navýšily náklady. Soustředit se budeme hlavně na online část, která bude pro Borgis rozhodující,“ přibližuje Dušánek aktuální kroky. „Borgis má nyní výbornou příležitost ještě zkvalitnit svůj redakční tým a nabízet atraktivní obsah pro stávající i nové uživatele a čtenáře,“ doplnil Šabata.

Získání většinového podílu v Borgisu je podle člena představenstva Seznamu Pavla Zimy logické završení dvacetileté vzájemné spolupráce mezi vydavatelstvím Borgis a Seznamem. „Navýšení našeho podílu jsme s majitelem Borgisu Zdeňkem Porybným domluvili už v roce 2013 a na přelomu roku jsme ho pouze realizovali. Naše aktuální plány týkající se působení a rozvoje Borgisu postupně oznámíme během letních prázdnin,“ sdělil Zima ČTK.

Jak Zima řekl Médiáři letos v březnu, Borgis „roky benefituje“ právě z obsahové spolupráce s českou internetovou jedničkou. „Díky tomu, že má velmi dobře vyřešenou online nohu svého byznysu, má dostatek peněz na rozvoj svého druhého produktu, tištěného deníku Právo,“ pověděl. „Osobně vnímám Právo jako nejlepší noviny na trhu a myslím, že je to i díky spolupráci se Seznamem. Na těch novinách je vidět, že se extra nešetří na obsahu - na fotkách, na zdrojích, na novinářích, na produkci.“ Další z členů představenstva Seznamu Matěj Hušek na jaře ujistil, že „není žádný plán zavírat print“.

Úřad se v rámci správního řízení podrobně zabýval také provozováním služby Newsfeed, což je online platforma skupiny Seznam agregující redakční obsahy třetích stran v České republice: „Prostřednictvím této služby společnost Seznam na základě smluv se třetími stranami nabízí a doporučuje obsah z českého internetu tak, aby návštěvníci portálu společnosti Seznam nacházeli články dle svých preferencí a dle zpravodajské důležitosti, kterou pro ně konkrétně mají. V rámci této služby společnosti Seznam je doporučován a zveřejňován jak obsah umístěný na internetových stránkách třetích stran, tak na internetových stránkách provozovaných společností Seznam. I zde však úřad konstatoval, že v důsledku realizace posuzovaného spojení soutěžitelů nedochází v souvislosti se službou Newsfeed k žádným změnám.“

Seznam.cz původně poskytoval pouze zpravodajský obsah vytvářený zaměstnanci společnosti Borgis. V roce 2016 rozjel vlastní mediální projekt pod hlavičkou Seznam Zprávy. Mediální část Seznamu se od té doby rozrůstala a nyní poskytuje široký multimediální obsah. Ke konci loňského roku ale Seznam část zaměstnanců zpravodajství a televize propustil.

Ve společnosti Borgis pracovalo podle výroční zprávy na konci roku 2021 téměř 280 zaměstnanců. Tištěnému deníku Právo dlouhodobě klesá náklad jako drtivé většině tištěných médií, podle kanceláře ověřování nákladů tisku ABC ČR činil letos v dubnu průměrný prodaný denní náklad 45.556 kusů. Novinky.cz patří k nejnavštěvovanějším zpravodajským webům.

Seznamu loni klesl zisk před zdaněním o 34,5 % na 1,28 miliardy Kč. Tržby naopak stouply o 5,8 % na 5,93 miliardy.

Doplněny informace o novém představenstvu a dalších plánech

Sdílejte