V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Antimonopolní úřad povolil spojení Datartu a Euronics

Maloobchodní síť s elektronickou Datart a zlínský HP Tronic, který provozuje síť Euronics a e-shop Kasa.cz, mohou podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dokončit své spojení. To obě firmy avizovaly letos v polovině června s tím, že se až do vyjádření zmíněného úřadu nebudou k fúzi vyjadřovat. 

„V důsledku realizace předmětného spojení soutěžitelů dojde podle závěrů Úřadu k posílení postavení spojujících se soutěžitelů ve spojením dotčených oblastech,“ stojí v tiskovém prohlášení úřad. „Nicméně tržní podíl spojením vzniklého soutěžitele bude v oblasti maloobchodního prodeje elektroniky při jakékoli definici relevantního trhu stále pod hranicí 25 %. Navíc bude spojením vzniklý soutěžitel vystaven působení řady konkurentů,“ odůvodnil povolení spojení. 

Obě firmy mají v plánu vytvořit zcela nové uskupení, jehož cílem je získat 20 % na českém trhu s elektronikou. „Zamýšlené spojení vytvoří na českém a slovenském trhu subjekt s tržbami vyššími než 15 miliard korun ročně, disponující kvalitní sítí víc než 130 specializovaných elektroprodejen, které každý rok navštíví přes 22 milionů zákazníků,“ uvedl Daniel Večeřa, generální ředitel skupiny HP Tronic, který se stane zároveň i předsedou představenstva.

Největším konkurentem je vzniklému uskupení na poli elektroniky největší tuzemský e-shop Alza.cz. Ten loni utržil v Česku 17,4 miliard Kč a polepšil si tak o 22 %.