Apka Záchranka jde na Slovensko, spojila se tam s horskou službou

Aplikace Záchranka rozšiřuje pole působnosti. Po integrování české Horské služby, Rakouska a Vodní záchranné služby Československého červeného kříže přichází s další novinkou. Zapojuje do systému slovenskou Horskou záchrannou službu.

V případě, že bude volající o pomoc na území slovenských hor, aplikace to rozpozná a nouzovou zprávu odešle tamnímu dispečinku horské služby. V nouzové zprávě bude GPS poloha volajícího a také jeho zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké nebo stav baterie telefonu. Všechny tyto informace můžou horští záchranáři efektivně využít k rychlejší záchraně. „Největším problémem pro záchranáře při hledání ztracených lidí nebo těch, které potřebují pomoc ve vysokohorském terénu, je vždy přesná lokalizace. Vědět přesně, kde se nachází zraněný, je pro záchranáře klíčové. Díky využití GPS nepůjde o hledání v několika dolinách, ale v okruhu maximálně padesáti metrů od osoby v tísni,“ vysvětluje Jozef Janiga, náčelník Horské záchranné služby Slovenska.

Aplikaci Záchranka využívají všechny krajské záchranné služby v Česku, denně přes ni volá o pomoc na 50 lidí. Na slovenských horách pomůže nejen českým a slovenským turistům, novinky budou moct využít i Rakušané, kteří se vydají na Slovensko se svou obdobou aplikace Záchranka – aplikací Rettung. „Rettung funguje na stejném systému jako aplikace Záchranka, tudíž je novinka přínosná i pro rakouské uživatele,“ doplňuje Siegfried Weinert z Notruf Niederösterreich. Mimo horské oblasti Slovenska Záchranka po stisku nouzového tlačítka zavolá na linku 155, na rozdíl od horské záchranné služby ale zdravotnické záchranné službě aplikace datovou zprávu s informacemi zatím neodešle. Volající o pomoc se tak spojí se záchrannou službou jen telefonicky. Záchranku má v telefonu už přes 800.000 uživatelů.

Podržením tlačítka odešle uživatel žádost o pomoc spolu s adresou a souřadnicemi

Podržením tlačítka odešle uživatel žádost o pomoc spolu s adresou a souřadnicemi