Česká mutace otevřené online encyklopedie Wikipedia je dnes vypnutá na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Nově pojatá ochrana práv se nemá dotknout přímo Wikipedie, podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, z nichž čerpají. Kampaň jede i Uložto.

Aplikace It is Paid! přináší do restaurací mobilní platby

Nová aplikace It is Paid! stejnojmenné pražské firmy, kterou vlastní pětice lidí v čele s Lukášem Kovačem, přináší mobilní platby do českých restaurací. Strávníci ve vybraných podnicích nemusí čekat na číšníka, mohou si pouze naskenovat do aplikace QR kód nalepený na jejich stolu, a částku uhradit sami. Útrata lze v apce i rozdělit mezi jednotlivé zákazníky, aby každý zaplatil jen část.

Aplikace funguje hlavně jako čtečka QR kódů, po jejichž načtení se uživateli ihned zobrazí všechny objednané pokrmy a nápoje. Zákazníci si sami vyberou, které z položek se rozhodnou zaplatit. Platba přitom probíhá přes platební kartu, kterou lze s aplikací propojit. It is Paid! zároveň obsluhu ihned o proběhlé platbě upozorní a zákazník tak může bez prodlevy odejít. Účet se mu navíc automaticky odešle e-mailem.

It is Paid! zatím funguje pouze v počátečním provozu v Hořovicích, nicméně se plánuje rozšířit do dalších podniků. Apka je k dispozici pro uživatele platforem Android i iOS.

K načtení útraty si zákazníci musí naskenovat QR kód stolu, u kterého sedí

K načtení útraty si zákazníci musí naskenovat QR kód stolu, u kterého sedí