Aplikace Na ovoce mapuje ovocné stromy a keře po celém Česku

Iniciativa Na ovoce, která mapuje volně přístupné ovocné stromy, představila svou mobilní aplikaci. Ta vznikla díky penězům z veřejné sbírky a doplní podobně zaměřený web spuštěný před rokem. Její vývoj umožnili dobrovolní dárci prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu. Loni na podzim darovali více než 160.000 Kč. Aplikaci vytvořil tým z vývojářské firmy Touch Art v rámci své pro bono aktivity.

Uživatelé mohou do aplikace volně rostoucí stromy sami přidávat i s jejich fotografiemi nebo je vyhledávat. Stačí zaškrtnout, jaké typy stromů či keřů zrovna hledají, a mapa nebo kompas je k nim zavede, a to i v případě, že nemají signál. Apka obsahuje také kalendář, který zobrazuje, které ovoce ve vybraném období obvykle dozrává.

„Mapa Na ovoce je pro nás prostředkem, jak šířit osvětu o ovocných stromech a sadech. Česká krajina zarůstá, sady schnou a chřadnou. Je otázkou deseti patnácti let, kdy většina z nich přestane plodit. Je na každém z nás, zda tomu budeme nečině přihlížet, anebo dáme ovocné krajině nový život,“ prohlašuje mluvčí iniciativy František Marčík. Aplikace je k dispozici pro Android i iOS.

Jednotlivé stromy a rostliny se na mapě zobrazují jako ikonky příslušného plodu

Jednotlivé stromy a rostliny se na mapě zobrazují jako ikonky příslušného plodu

Kalendář od dubna do prosince slouží jako přehled dozrávajících plodin. Ke každé jsou k dispozici i podrobné informace

Kalendář od dubna do prosince slouží jako přehled dozrávajících plodin. Ke každé jsou k dispozici i podrobné informace