Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Aplikace Záchranka funguje i v Rakousku, mají tam i vlastní verzi Rettung

Aplikace Záchranka je kromě Česka funkční nově také také na celém území sousedního Rakouska. Tuzemští uživatelé Záchranky si tak mohou přivolat pomoc i za hranicemi. „Češi jedoucí s aplikací Záchranka do Rakouska v nouzi jedním stiskem tlačítka odešlou svou GPS polohu, zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké a další informace rakouské záchranné službě, zároveň budou telefonicky spojeni s tamními záchranáři, a to bez nutnosti stahování rakouské verze aplikace,“ vysvětluje autor apky Filip Maleňák. Aplikace sama rozezná, že se nacházejí na území Rakouska, a spojí se s tamními záchranáři, kteří zároveň získají potřebné informace.

V Rakousku současně vznikla sesterská aplikace Rettung, která bude dostupná pro rakouské občany. Fungovat pro ně bude stejně jako Záchranka pro Čechy. Rakušané tak při příjezdu do Česka přes Rettung předají nouzovou zprávu a zavolají na českou zdravotnickou záchrannou službu. „Systém aplikace Záchranka je natolik dobrý, že jsme se rozhodli ho plně převzít i v Rakousku. Aplikace Záchranka má na území Česka výborné výsledky, které nás přesvědčily o tom, abychom vyvinuli její rakouskou sestru,“ říká Stefan Spielbicher z Notruf Niederösterreich

 V krizové situaci tak lidé nemusí zdlouhavě přemýšlet nad tím, jakou tísňovou linku daný stát má, anebo jak popíšou v cizím jazyce místo, kde se nacházejí. „Jedná se o platformu tísňového volání nové generace – chceme ukázat budoucnost, kdy je tísňové volání rychlé, efektivní a nezná hranice. Máme v plánu aplikaci rozšířit i do dalších zemí, ale je to běh na dlouhou trať, proto tam, kde jsme se zatím nedohodli, je aplikace Záchranka schopná vytočit alespoň správné tísňové číslo dané země, avšak bez odeslání GPS polohy a dalších informací,“ doplňuje Maleňák.

V Česku má Záchranku staženou ve svém telefonu 570.000 lidí, každý den přes ni volá o pomoc zhruba 40 lidí v nouzi. Od svého spuštění v roce 2016 pomohla aplikace Záchranka k rychlejšímu příjezdu záchranné služby ve více než 2 000 případech.