Aplikaci Můj rozhlas dodá rádiu firma Asymbo

Český rozhlas vybral dodavatele mobilní aplikace pro svůj chystaný zvukový archiv na internetu. Jeden z neúspěšných uchazečů kritizuje, že se v tendru vybíralo jen podle ceny.

Český rozhlas vybral dodavatele chystané mobilní aplikace Můj rozhlas, která má být součástí stejnojmenného bezplatného zdigitalizovaného archivu tvorby veřejnoprávního rádia. Vítězem podlimitní veřejné zakázky se stala brněnská firma Asymbo. Předpokládaná cena zakázky byla omezena na 4 miliony Kč, přičemž spolupráce se má uzavřít na čtyři roky. Médiáři to potvrdil mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Rozhlas vítěze vybral ze sedmi uchazečů - čtyři firmy byly z Prahy, tři z Brna -, přičemž Asymbo nabídlo nejnižší cenu, ani ne 2 miliony.

Uchazeči o zakázku a jejich nabídky

Seřazeno podle nabídkové ceny

  • Asymbo (Brno): 1.965.000 Kč
  • Quanti (Praha): 2.674.200 Kč
  • Dactyl Group (Brno): 3.193.600 Kč
  • Zentity (Praha): 3.462.000 Kč
  • Eternal (Praha): 3.690.000 Kč
  • Ackee (Praha): 3.890.000 Kč
  • Reinto (Brno): 3.950.000 Kč

Zdroj: písemná zpráva o hodnocení nabídek VZ33/2018 via Ackee

Cena přitom byla jediným kritériem hodnocení. „Protože byl přesně definován rozsah a funkcionality aplikace, bylo zvoleno hodnotící kritérium pouze cena, protože nebyly další důvody pro hodnocení podaných nabídek,“ argumentuje mluvčí Hošna. „Uzavřený smluvní vztah je nejen na dodání díla, ale také na podporu a provoz mobilní aplikace, proto je uzavřena na dobu 48 měsíců,“ doplnil. Hodnotící komise byla trojčlenná, ve složení Jiří Malina, Jiří Špaček a Zdeněk Gromnica, tedy šéf sekce nových médií, projektový manažer a mobilní vývojář Českého rozhlasu.

Návrh aplikace Můj rozhlas. Zdroj: Český rozhlas

Návrh designu aplikace Můj rozhlas od zadavatele. Zdroj: Český rozhlas

Kvalitu tendru přitom veřejně kritizuje jeden z uchazečů, firma Ackee, která nabídla druhou nejvyšší cenu, tedy 3,89 milionu Kč. Podle Ackee vedle „slušně zpracovaného zadání“ chyběla důležitá technická dokumentace a design aplikace, které jsou pro stanovení náročnosti a ceny zásadní. „Má-li být cena hlavním kritériem, zadavatel musí - například ve spolupráci s konzultantskou firmou - zajistit kvalitní zadání. Má-li rozhodovat i kvalita konceptu, o kterou by mělo jít především, musí zadavatel sestavit kvalifikovanou komisi, která technické a grafické návrhy dokáže posoudit,“ tvrdí Martin Půlpitel, šéf Ackee.

„O to větší bylo naše překvapení, když z odpovědi na žádost o chybějící materiály jasně vyplynulo, že zadavatel těmito důležitými podklady vůbec nedisponuje. Jak přesné pak asi budou nabídky firem ve výběrovém řízení? Moc ne,“ dovozuje Půlpitel. Proč Český rozhlas soutěžícím neposkytl design aplikace, když mohl ovlivnit cenu? „Zájemci o tuto veřejnou zakázku včas obdrželi technickou specifikaci a UX wireframy. Navíc byly v průběhu lhůty pro podání nabídek v této veřejné zakázce veřejně poskytnuty grafické návrhy aplikace, z kterých byl zřejmý charakter zpracování aplikace a doplnily tak detailní popis zadání. Tyto designy nijak neměnily funkcionality ani rozsah aplikace popsané v technické specifikaci,“ odpověděl mluvčí.

Asymbo na svém webu uvádí, že se zabývá výrobou mobilních aplikací hlavně pro e-shopy. Pracuje přitom s vlastní platformou. Je možné, že firma tak mohla nabídnout nižší cenu mimo jiné proto, že vyšla ze svého částečně hotového řešení.

Co na zakázce vadí firmě Ackee

Vítězná cena 1,96 milionu znamená, že rozhlas za čtyři roky vydá na mobilní aplikaci v průměru 41.000 Kč měsíčně (jde o prosté rozložení částky do měsíců, přičemž v praxi bude logicky největším nákladem samotné vytvoření a dodání aplikace na začátku spolupráce). Ackee odhaduje, že cena se zvýší v důsledku toho, že vítěz tendru se zavazuje k podpoře aplikace po čtyři roky. „Čtyři roky jsou v IT, jehož vývoj nelze předvídat ani půl roku dopředu, velmi dlouhá doba. Firma se tak vystavuje velkému riziku, že aplikaci bude muset nejednou upravovat, což se zpravidla promítne v její nabídkové ceně,“ tvrdí Martin Půlpitel.

Podle něj se důrazem pouze cenu ze soutěže „automaticky vyřadí firmy, u nichž kvalita stojí na prvním místě a k práci přistupují zodpovědně“. „Jen pro srovnání: když se v Německu ucházíte o zakázku na aplikaci pro Bundestag [tu Ackee vyhrálo a aplikaci nedávno zprovoznilo - pozn. red.], musíte předložit vlastní koncept, složení týmu a minimálně tři relevantní reference. U obdobné zakázky v Česku stačí jediné – nabídnout nejnižší číslo. Hodnotící komise pak na poloviční ceně oproti předpokladu neshledá nic podezřelého, tři podpisy na dokument a je hotovo. Nutno podotknout, že tato běžná praxe k dobré pověsti českých veřejných zakázek zrovna nepřispívá,“ myslí si šéf firmy, která v tendru neuspěla.

„Až české instituce zvýší své nároky, investují do tvorby kvalitního zadání a věnují výběru dodavatele náležitou péči, výsledkem bude zaručeně vyšší kvalita výstupů, lepší pověst veřejných zakázek a především spokojení daňoví poplatníci, kteří za své peníze konečně dostanou kvalitně odvedenou práci,“ je přesvdčen Půlpitel. „Ano, IT služby jsou dnes drahé. Ale ještě dražší je platit tyto služby ‚zbytečně‘.“