
Apple Pay umožňuje bezkontaktní platby přes mobil či chytré hodinky
V Česku dnes začala fungovat dlouho očekávaná platební služba Apple Pay. Uživatelé iPhonů a Apple Watch tak mohou své platby hradit bezkontaktně, přiložením svého telefonu nebo chytrých hodinek k platebnímu terminálu, aniž by potřebovali platební kartu. Novinku v první fázi spustilo šest bank, některé z těch největších ovšem chybí. Mezi bankami, které Apple Pay spustily v první vlně a jejichž klienti jej počínaje dneškem mohou plně využívat, jsou Air Bank, Česká spořitelna, J&T Banka, Komerční banka, mBank a Moneta Money Bank.
Jak a na čem funguje Apple Pay
Apple Pay přináší zejména bezpečnější bezkontaktní platby. Veškeré údaje jsou při platbě nahrazeny jednorázovým tokenem, a tak se nedostávají k žádným třetím stranám. Uživatelé navíc každou platbu autorizují pomocí otisků prstu (Touch ID) nebo skenováním obličeje (Face ID). Výše hrazených částek není nijak omezená. Zájemcům o užívání stačí pouze nahrát svou kartu do aplikace Wallet, která je předinstalovaná v každém zařízení s iOS, a službu mají hned aktivovanou.
Apple Pay mohou používat i uživatelé Macbooků nebo iMaců při online platbách, čímž se vyhnout opakovanému vyplňování platebních či fakturačních údajů a adresy. Bezkontaktní platby Apple Pay fungují na všech zařízeních s technologií NFC, tedy na chytrých hodinkách, iPhonech SE, 6 a vyšších, z tabletů jej podporují iPad Pro, iPad (5. generace), iPad Air2 a iPad Mini 3.
„Během prvních šesti hodin po spuštění si službu aktivovalo 13.000 klientů,“ hlásí Roman Blažej, který se podílel na spuštění Apple Pay v České spořitelně.
U Air Bank si službu Apple Pay během prvního dopoledne přes 15.000 klientů, kteří uskutečnili 3.000 plateb. Jedná se o počet téměř třikrát vyšší než za první den fungování bezkontaktních plateb pro Android, jež Air Bank spustila přibližně před rokem. „Během prvních dvanácti hodin si službu zapnulo 22.000 klientů Air Bank, kteří provedli 11.300 plateb v celkovém objemu 3,24 milionu Kč,“ sdělila mluvčí banky Jana Karasová.
Obdobný poměr při zájmu o službu na telefonech s Androidem versus na iPhonech předpokládá Moneta Money Bank. „Očekáváme, že počet našich karet aktivovaných pro bezkontaktní placení chytrým telefonem či chytrými hodinkami dosáhne koncem roku 2019 nejméně 100.000, respektive 10 % z celkového počtu námi vydaných karet. V současnosti toto číslo dělá 30.000, respektive 3 %. Toto očekávání stojí na našem přesvědčení, že spuštění Apple Pay povzbudí celkový zájem lidí o všechny nabízené druhy bezkontaktního placení chytrými telefony a chytrými hodinkami,“ říká Jan Hruška, manažer Monety pro platební karty.
Novinku využijí Alza.cz, Twisto i Edenred
Apple Pay podporují také dvě další služby, jimiž jsou platební Twisto a Edenred, poskytovatel stravenek Ticket Restaurant. Obě nabízejí plnohodnotné používání Apple Pay držitelům svých karet.

Apple Pay ve službě Twisto
Twisto se navíc k Apple Pay připojilo dřív než ke Google Play, déle fungující platební službě pro Android. „Všude ve světě se ukazuje, že uživatelé zařízení od Applu jsou výrazně víc nakloněni moderním technologiím a placení mobilem než uživatelé jiných operačních systémů,“ věří v získání nových uživatelů Michal Šmída, zakladatel a šéf Twista. Z 50.000 uživatelů Twista, z nichž třetina vlastní telefon od Applu, si jich během prvního dne přidalo službu do Apple Pay přes 2.500. „Polovina z nich už platbu také vyzkoušela. Úspěch Apple Pay předčil naše očekávání,“ podotkl Šmída. Díky Apple Pay dnes Twisto získalo 1.500 nových zákazníků. Mezi nimi podle Šmídy je „řada vysoce postavených manažerů bank, které Apple Pay nepodporují“.
Edenred umožňuje platit přes Apple Pay za služby a benefity prostřednictvím karet Ticket Restaurant Card a Edenred Benefits, kterých vydal v Česku už zhruba 150.000, přičemž 94 % jich využívá operační systém Android a 6 % (tedy asi 9.000) je spojeno s iOS. V den spuštění si službu Apple Pay přidalo do svých iPhonů 30 % z nich. „Za prvních šest hodin od spuštění si svoji kartu do Apple Pay přidalo 3.000 lidí, tedy asi 30 % těch s iOS. Pokud tento trend nepoleví, v řádu hodin lze očekávat, že Apple Pay se v našem případě stane dominantní mobilní platební platformou,“ uvedl generální ředitel Edenredu Nicolas Eich. Svůj telefon s Androidem pro placení totiž používá jen 6 % takto vybavených zákazníků Edenredu, tedy asi 8.500 lidí.
Službu Apple Pay nabízí Edenred v několika zemích v Evropě, konkrétně ve Francii, Španělsku, Itálii a od konce loňska i v Německu. Díky pozitivním zkušenostem proto firma usilovala, aby byla v první vlně těch, které službu nabídnou v Česku. Od spuštění neeviduje žádné technické problémy ani v procesu aktivace karet, ani v platbě v akceptační síti. „Úspěšné a rychlé spuštění Apple je důkazem, že Česko patří k světovým velmocem v bezkontaktních platbách,“ míní ředitel Eich.
V nadcházejících dnech chce zrychlené transakce skrze Apple Pay do své aplikace implementovat také největší tuzemský e-shop Alza.cz. U něj tvořily ke konci loňského roku platby kartou víc než polovinu všech transakcí, Alza.cz proto očekává, že nově přicházející platební metoda zaznamená srovnatelný úspěch.
A z klasických retailerů propaguje novou možnost bezkontaktních plateb drogerie Dm.
Jaké banky se k Apple Pay připojí později
Klienti jiných bank si na zavedení služby budou muset ještě počkat. Spuštění Apple Pay v druhé vlně, tedy někdy v druhém nebo třetím čtvrtletí letošního roku, plánují z větších bankovních domů Fio banka, Raiffeisenbank, Unicredit, Equa bank nebo Sberbank. Nejdéle si však počkají klienti druhé největší banky u nás, tedy ČSOB. Ta kvůli změně technologie zpracování plateb připravuje zavedení Apple Pay nejdřív na čtvrté čtvrtletí 2019.

Čestmír Strakatý odchází z Reflexu, opouští Prostor X

Z ČT odchází Alžběta Plívová, vedoucí komunikace a autorka ČT Edu

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life
