Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Ať Janeček předběhne WikiLeaks a zveřejní výdaje ČT - své, umělců i pořadů

Šéf ČT Jiří Janeček dnes v reakci na kritiku výše svého platu prohlásil, ať lidi taky vědí, kolik berou externí tvůrci. Výborný nápad. A Janeček by si měl pospíšit, než s balíkem interních dokumentů vyrukují WikiLeaks.

„Sociální smír“ v České televizi nefunguje, odbory a spřátelení tvůrčí pracovníci zase otevřeně kritizují generálního ředitele Jiřího Janečka a to, jak ji vede.

Ač proti tomu před deseti lety srdnatě bojovali, teď už podruhé v krátkém čase pozvali umělci a spol. do České televize politiky. Loni chtěli, aby se politici vložili do volby ředitele, nyní píší premiérovi i šéfům dalších parlamentních stran, aby se „zasadil o řešení velmi vážné situace v České televizi“.

Odborářům a jejich sympatizantům vadí, kolik Janeček bere (v základu 165 tisíc, s bonusy až 234 tisíc měsíčně) a že to je mimo jiné víc, než prezident. Janeček, manažer instituce s ročním rozpočtem 7 miliard korun, dnes na výjezdním zasedání Rady České televize v Brně prohlásil (vedle toho i odepsal), že když je veřejný jeho plat, ať lidi taky vědí, kolik stojí vyrobit pořad a kolik berou externí spolupracovníci ČT, tedy i řada ze signatářů kritické výzvy politikům. A že to zveřejní na webu.

Výborný nápad. A Janeček by si měl pospíšit, než s kompletním balíkem interních dokumentů na webu vyrukují - jak je dnes standardem - WikiLeaks, třeba jejich chystaná česká divize.

Podmínkou je, aby to jeho tým provedl důsledně. Společenské napětí kolem ČT, které se opakovaně zesiluje, se totiž odvíjí především od toho, že veřejnost nemá dost informací o nákladech na její pořady ani výdajích manažerů. Ty televize konkrétně nezveřejňuje (byť výroční zprávy o hospodaření jsou hodně podrobné), diváci se je dozvídají výhradně z pokoutních zvěstí bulváru a ten také rámuje debatu na téma, zda veřejnoprávní televize hospodaří efektivně. Těžko diskutovat bez reálných fakt a za pubertálního pokřiku Blesku.

Janeček a Svěrák v Blesku

Diskuse o výdajích ČT je dnes rámována takto, bulvárem. Blesk přirovnává Janečkův návrh k Jakešově výlevu o tom, kolik bere „milá holka Zagorová, Jandové a jiní“. Jednak: za komunistů byla ČST státní a stranická, teď ji financují přímo lidi. Zadruhé: teď jde o honoráře z veřejných peněz. A tak dále. (repro: Blesk.cz)

Janečkovi se teď nabízí, aby se chytil svého oblíbeného vzoru BBC i v jiném případě, než je obhajoba několikáté řady StarDance. Britskou televizí veřejné služby se může řídit právě i v případě zveřejňování výdajů nejvyššího managementu. BBC od loňska pravidelně každý čtvrtrok publikuje detailní výdaje svých ředitelů, položku po položce, jméno po jméně. Od roku 2004 je tak jasné, kolik platili za letenky, taxíky, restaurace.

A že to někdy byly nemalé částky, viz analýzy The Guardian. Ředitel České televize se proto nemusí stydět, že na březnové výstavě televizní techniky v Las Vegas spal v hotelu za 14 tisíc za noc - jen by měl jako jeho britští kolegové umožnit koncesionářům zkontrolovat si do koruny, kolik a za co utrácel z jejich příspěvků.

Televizní radní, kteří mají televizi kontrolovat v zastoupení koncesionářů, prý už na jaře žádali z ředitelových cest „reporty“. Údaje o nákladech na konkrétní pořady po něm zase někteří členové Rady ČT marně požadovali zase v létě, kdy měli posvětit Janečkovu restrukturalizaci, plán, který má ovlivnit fungování televize na mnoho let dopředu. Na sedmdesáti stranách neveřejné koncepce nebylo o cenách pořadů jediné přesné číslo.

Pokud se teď konečně vedení ČT odhodlá publikovat jak přesné náklady na pořady a smlouvy s externími dodavateli programů i služeb, tak přehled svých výdajů, doplní to i zpětně a bude tak činit pravidelně, zamezí vágnímu moralizování kulturní fronty a umožní, aby se měřilo všem - manažerům televize i spolupracovníkům zvenčí - stejným metrem a na základě jasných čísel.

Totiž podle toho, kolik si z účtů České televize bere a co ji - tedy nám všem - za to vrací.