V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

„Ať už se vrátí markeťáci s koulema“

Zeptali jsme se našich reklamních katů, čeho si všímají v české reklamě a co očekávají.

Lidé v českém marketingu i v reklamě by se měli zbavit obav i pocitu, že musí ve svém marketingovém mixu bezpodmínečně mít něco módního, ať už to má logiku, nebo ne. A měli by začít tvořit něco, co je autentické a upřímné, ne nutně vlastními silami. V letošním roce to sice mnohokrát nevyšlo, ale několik projektů naznačilo, že naděje ještě zbývá. Zhruba tak vyznívá hodnocení, jaké vystavili odborníci z naší Reklamní katovny roku 2016 - a současně přání do roku příštího.

Sleduju, že firmy pojednávají reklamní kampaně interně. Bez nadhledu. Není to objevné, není to zábavné, není to nic.
Marek Prchal

Ještě stále pokračuje technologicky podmíněný úprk k aktivacím, promotions a prodejním akcím. To jsou všechno fajn věci, jen se to s nimi nesmí přehánět. Přinášejí krátkodobý úspěch a okamžité zvyšování prodeje. Poněkud se ale zapomíná na budování značky, což přináší úspěch dlouhodobý. Zadavatelé už by se mohli přestat opájet všemi možnostmi aktivací, které jim současné technologie přinášejí, a začít pořádně pečovat o značky, které jim byly svěřeny. Aktivací totiž silnou značku nevybudujete.
Martin Charvát (Remembership)

Opět se blýská na časy. Buďme sami sebou, bavme se u toho, pak budou i výsledky parádní. Takže ten výhled - jaký si to uděláme, takový to budeme mít.
Ivana Šedivá (McDonald’s)

Nejvíc mě baví věci, který maj nějakou vnitřní konzistenci - Budvar, Česká rugbyová unie, ale třeba i Ria, pokud tu pozici dlouhodobě ustojí. Když vidíš, odkud značka přišla a kam jde, máš kontext, a najednou se ti otevírá úplně novej svět prostředků pro stavbu příběhu. Toho prosím příští rok víc.
Martin Svetlík (Mustard)

Proč si to nepřiznat – většina letošních kampaní byla až na pár výjimek bolestivě blbá. Klienti mají čím dál menší odvahu udělat něco, co tu ještě nebylo, vymlouvají se na nedostatek peněz, a tak jsme se celej rok brodili po kolena v reklamní průměrnosti. Povedenou kampaň pro velkýho klienta bych hledal hodně dlouho. Aspoň že se tu a tam objeví nějakej menší projekt, kterej ukáže, že dobrá reklama ještě neumřela.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Z hlediska kreativy byl rok 2016 docela nic moc. Žádná pecka, která by zvedla lidi ze židlí nevznikla. Přitom si myslim, že tohle by u velkejch značek mělo bejt jedno z kritérií - zvednout lidi ze židle a udělat něco nečekanýho. Doufám, že v roce 2017 se o to konečně někdo pokusí.
Ondřej Souček (Luftballon)

Díky snadno dostupným a typově pestrým audiovizuálním technologiím dneška máme jedinečnou příležitost se v tvorbě i kreativě skutečně odvázat. Přesto se tak téměř neděje - málokterá reklama je ve své podstatě autentická, přitom toto slovo je v marketingu snad největším zaklínadlem současnosti. Lidé už nechtějí navoněnou kašírku, požadují skutečné emoce, touží pocítit závan opravdového světa, věří upřímným referencím od živých osob. Dnešní konzument je emancipovaný, sečtělý a nenechá se jen tak opít rohlíkem. V příštím roce očekávám pokračující ústup vlivu televizní reklamy, méně papundeklových a upocených realizací (toto je spíše zbožné přání), syrovější vyznění vysokorozpočtových spotů a méně explicitních lží o produktech. Po krůčkách si v branži začneme ohmatávat potenciál augmentované a VR reklamy, jež bude ještě přesněji zacílená, než je tomu dnes. Splaskne-li podruhé internetová bublina, neočekávám, že se tak stane právě v roce 2017.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Skôr než predpoveď vyslovím radšej svoje prianie. Budem rád, ak sa v budúcom roku budeme menej držať ‚must-have položiek‘ a nebudeme robiť snapchaty, youtuberov a Leoša Mareša aj vtedy, keď to vôbec nedáva zmysel. Budem rád, ak značkám pomôžeme robiť reálne veci, zmeny v skutočnom, žitom svete, ak budeme ľuďom viac užitoční a bližší. Budem rád, ak proste ten reklamný svet bude tomu skutočnému vzdialený čo najmenej. My pre to budeme robiť maximum!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vidím strach. Strach na straně agentur navrhnout něco, co klient nevezme na první dobrou, strach na straně zadavatelů věřit agenturám a jejich doporučením. Pro rok 2017 doufám ve víc selského rozumu a spontánnosti na obou stranách.
Milan Černík (Nestlé)

Ráda bych řekla, že se vrací trend markeťáků s koulema. Taková ta upřímnost, kdy se zadavatelé a tvůrci veřejně přiznávají ‚je to reklama, no a co, my dokážeme říct to, co chceme a přesvědčit lidi, že to chtěj taky‘. Ale spíš než trend je to moje přání pro rok 2017. Naivně se těším na další reklamy s koulema. Ať v tom Světozor, Ekotopfilm, Březňák, Pardál a VUT nezůstanou sami.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Česká reklama sa stáva zabavnějšia, filmovejšia a odvažnějšia. Uz to nie su len vtipy typu kamenak. Ludia chcu dobry obsah a reklama sa to postupne uci. Dokazom su napriklad aj naše brandovane serialy na Stream.cz ako Strážci výčepu pre Gambrinus alebo vyžitie people placementu Dívka ve žlutém na Prime pre Jihlavanku. Trendom podľa mna nie je reklama, ktorú ľudia prepínajú, ale obsah, ktorý ich baví.
Jaro Zacko (Triad Advertising)