Audiodokumenty zvyšují naši citlivost k bolesti těch, kdo nemluví naším jazykem

Hlásí sychravo až vlezlo. Ideálně počasí na mediální chvíle pohody. Vybíráme proto podzimně-náladové audiodokumenty i pořádně dlouhá čtení.

Audiodokumenty zvyšují naši citlivost k bolesti těch, kdo nemluví našim jazykem

„Podcast je intimnější, protože máte pocit, že je přímo pro vás, zvláště, když se udělá dobře,“ řekla tento týden Médiáři Julie Stejskalová, šéfredaktorka zpravodajství Českého rozhlasu.

My naprosto souhlasíme (a doplňujeme, že dalším přímo-pro-vás médiem je newsletter). Tento týden jsme proto vybrali hlavně audio-díla, které jsou intimní tolik, že po jejich doposlechnutí nejspíš budete shánět cigáro a panáka. Tak to máme rádi.

Drobné doporučení: články si můžete pohodlně ukládat na později s bezplatnou aplikací Pocket. Číst si tak můžete nejen v líné nedělní ráno, ale třeba i v metru na cestě do práce.

Audio

Anatomie jedné moravské vesnice / Brit Jensen, Český rozhlas Vltava

Brit Jensen, asi nejnadanější zdejší audio-dokumentaristka, se přestěhovala z Dánska na Moravu, kde ukázala mimořádnou schopnost dělat si nové přátele. Hned po příjezdu totiž natočila dokument, který pátrá po tabuizovaných událostech tamější nucené kolektivizace. Výsledkem je něžný portrét venkova a pošramocených sousedských vztahů.

Berka se rozhodl zemřít / Martina Pouchlá, Český rozhlas Dvojka

Další český venkov, tentokrát v hávu nefalšované existenciální deprese. Uslyšíte portrét IT specialisty a pasáčka ovcí, který se blíží datu, v němž se rozhodl zemřít. Je to chladné a ještě při vzpomínce na poslech mě jímá úzkost. Nelze nedoporučit.

Za tipy na audio o tuzemské krajině s/o Šimonu Pohořelému!

Moje terapie / Jonáš Zbořil, Táňa Zabloudilová, Radio Wave 

Rozhlasový Wave tento týden rozjel podcastovou sérii Moje terapie, ve které bude šest lidí vyprávět svou zkušenost s terapií. První díl natočil Jonáš Zbořil a je heavy as fuck. Pouze hlas od mládí zneužívané Anežky, její terapeutky a sugestivní zvukové podkresy.

Filozof Richard Rorty psal, že „romány a etnografie zvyšují naši citlivost k bolesti těch, kdo nemluví našim jazykem“. Očividně neznal audio-dokumenty / podcasty, protože by je musel zmínit. 

Aneta vybírá tři desky

Po trojici desek o truchlení a novém českém country tu jsou ženy & rozchody. Časy se od roku 2011, Adele a jejího „nevadí, najdu si někoho jako ty!“, zdá se, dost změnily. Long story short: prvních čtrnáct dní umí ve vztahu hory přenášet každý blbeček, dál je potřeba zapojit trochu důvtipu, zpívá trojice výrazných žen.

FKA twigs: Magdalene

FKA Twigs je workoholička, která dovede posluchače přikovat k sluchátkům i monitoru. Kvůli novým písním vypiplala operní zpěv. Mimozemské beaty i opulentní kostýmy jsou u ní dávno standardem. Na čerstvém albu pitvá archetyp Máří Magdaleny a nakládá klukům za to, že se umí k holce chovat jen do chvíle, kdy kývne na pozvání na rande.

Angel Olsen: All Mirrors

Srdcervoucí písničkářka byla dřív k zastižení typicky s kytarou. Tu letos vyměnila za syntezátory a smyčcový ansámbl a do světa vypustila temný opus All Mirros. Na něm se vyznává z toho, jak její vztah ztroskotal - jak typické - na mizerné domluvě.

Ariana Grande: Thank u, next

Hvězda stadionového popu, ale taky žena, která rve feminismus ze spárů knihomolství a dopřává jeho krásy i těm, kdo se nehodlá zabývat významem pojmů, jako jsou male gaze nebo intersekcionalismus. Na letošní desce vzala rozchod úplně odjinud. „Jeden mě naučil lásku, druhý trpělivost, třetí bolest,“ jmenuje, co jí vztahy přinesly, a uzavírá s tím, že se ještě nějaký čas bude věnovat sama sobě. Thank u, next, bitch!  

Co na to říct? Snad jen, že žena je láska, jak se praví v českém virálním hitu.

Text

What is code? / Paul Ford, Bloomberg

Takhle vizuálně propracovaný a interaktivní článek jsme tu ještě neměli. Paul Ford dává velmi přístupně nahlédnout, co vlastně znamená počítačový kód. Za přečtení stojí, pokud vás aspoň přibližně zajímá, jak funguje většina technologie kolem nás – od výtahu po laptop. Jde přitom o tu takřka nejnižší úroveň. Tedy jak je kupříkladu možné, že se na obrazovce objeví F poté, co zmáčknete F.

(Běžně nedoporučuju články, které jsem nedočetl celé. Tady jsem zatím po dvou hodinách ve dvou třetinách. Byli jste varováni.)

Amartya Sen’s Hopes and Fears for Indian Democracy / Isaac Chotiner, The New Yorker

O Číně mluvíme i v Česku hodně. Indii, další miliardové zemi, se věnuje pozornost výrazně menší. Rozhovor s filozofem a ekonomem Amartyovou Senou nabízí přehledný úvod do problematiky indické demokracie & nacionalismu premiéra Móndího. Součástí je i hodně vzpomínání. Není divu. Nobelista Sena je ročník 1933. 

Liberalism According to The Economist / Pankaj Mishra, The New Yorker

Další New Yorker, další Ind. Pankaj Mishra sepsal exkurz do ideologického vývoje The Economistu, vyšel mu z toho nemilosrdný beef. Au. 

Příští revoluce vyroste ze sítě, říká Karel Vachek / Zbyněk Vlasák, Salon 

Nástup sítě znamená konec zastupitelské demokracie. Ještě si to neuvědomujeme, ale podle mě je to nevyhnutelné. Už technaři, které na poli rozháněl Paroubek, se svolávali telefony a nepotřebovali žádnou hierarchii ani instituce. Podobně dnes Žluté vesty ve Francii. Obojí je předzvěst větší proměny.

Karel Vachek, ročník 1940, vykládá o svém devátém filmovém románu Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. Řeč přijde taky na Karla Gotta nebo Josefa Švejka. Krásně zábavná mysl. 

Nová média

Profil Oikoymenh

Knížky nakladatelství Oikoymenh v regálu nejspíš poznáte – ve spartánském designu u nich vychází nejdůležitější díla filozofie a teologie. Před nedávnem u nich došlo k odvážnějšímu kousku, než jakým je vydání předsokratovských zlomků ve starořecko-českém vydání.

Na svém Facebooku totiž začali mimořádně vtipně a poučeně představovat, co jsou vlastně zač jimi nabízená díla a autoři. Zdánlivě nepřístupní a sterilně působící autoři a autorky najednou získávají lidskou tvář a lákají ke čtení. Snoubení filozofie a marketingu je svůdné!

To je tentokrát vše. Kdo chce příští neděli dostat nadílku kvalitního materiálu přímo do emailu, nechť si přihlásí k newsletteru.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George