Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě mají státu vynést jednotky miliard Kč

  • ČTK
  • 18. 01. 2012 17:57

Český telekomunikační úřad počítá s výnosem z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v řádu jednotek miliard korun. Pravidelné příjmy státního rozpočtu za využívání frekvencí se mají pohybovat mezi 150 a 250 miliony Kč ročně. Aukce by měla začít v druhém pololetí, oznámil dnes ČTÚ.

Aukce má přispět k rozvoji konkurence a zajistit v relativně krátké době pro občany a firmy v Česku služby vysokorychlostních mobilních sítí, především rychlý internet. Přípravy prodeje kmitočtů se táhnou již více než rok. Důvodem několika odkladů je zejména zdržení přijetí novely telekomunikačního zákona, která aukci umožňuje.

Do konce března chce ČTÚ zahájit veřejnou konzultaci podmínek výběrového řízení. Po skončení veřejné konzultace bude následovat vyhodnocení připomínek. Pak úřad stanoví finální podmínky a stanoví vyvolávací cenu. Při tom by měl vycházet ze zkušeností z trhů, kde se aukce uskutečnila, například z Německa.

„Podle uvažovaných rozvojových kritérií by do tří let měl mobilní broadband na základě technologie 4G pokrýt většinu území a být dostupný pro více než 90 % obyvatel ČR,“ uvedl mluvčí úřadu František Malina.

Podmínky mají být podle něj rovné pro všechny účastníky a zároveň motivovat případného nového operátora. Operátoři budou mít stanovený maximální limit frekvencí, které mohou získat. Majitelé kmitočtů budou muset mobilní sítí nejprve pokrýt oblasti s nižší hustotou osídlení, za nesplnění kritérií jim budou hrozit sankce. Licenci získají na 15 let.

Aukce kmitočtů uvolněných přechodem z analogového na digitální televizní vysílání, tzv. digitální dividendy, v pásmu 800 MHz a dalších volných pásem 1800 a 2600 MHz je podle ČTÚ jedním z hlavních úkolů úřadu pro letošní rok. Kmitočty budou moci využít buď nynější operátoři nebo nový hráč na trhu pro vybudování sítí 4G, pravděpodobně prostřednictvím technologie LTE. Jako poradce úřad na konci roku 2011 vybral firmu Grant Thornton Advisory.

Technologie LTE umožňuje zvýšení rychlosti mobilního přenosu dat ze zhruba 42 Mbit/s v sítích 3G na teoretických 150 Mbit/s. Zájem o kmitočty pro LTE mají všichni tři tuzemští operátoři. Technologii již většinou začali testovat.

Vedle přípravy a zahájení aukce úřad letos mimo jiné plánuje zahájení akreditací pro provozovatele tzv. cenových kalkulaček, podle kterých by se veřejnost měla lépe orientovat v tarifech telekomunikačních služeb. Úřad také na svých stránkách zveřejní cenový barometr vývoje cen klíčových služeb na trhu.