Sněmovna pátrá, kdo vynesl záznam z neveřejného říjnového semináře o České televizi, píšou Seznam Zprávy, v podezření jsou poslanci ANO. Záznam posléze ve dvou dílech na YouTube zveřejnil Luboš Xaver Veselý, externí moderátor Českého rozhlasu, zde první a zde druhý díl.

Aukro ovládla investiční skupina Pale Fire Capital kolem Jana Barty

Zleva Lumír Kunz, Jan Boruta, Václav Liška a Matěj Boruta

Skupina Leverage vlastní 41 % Aukra. Zleva Lumír Kunz, Jan Boruta, Václav Liška a Matěj Boruta

Největší český aukční portál Aukro mění majitele. Nově ho ovládla investiční skupina Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého. Ta se po měsících vyjednávání rozhodla vstoupit do zlínské firmy Aukro a pomoci nastartovat jeho novou etapu. Za investici přesahující 100 milionů Kč získala Pale Fire Capital podíl 59 %.

Skupině Pale Fire Capital prodali své podíly brněnská Agora Development, brněnský podnikatel Ladislav Chodák a pražská firma Equity Partners Petra Kymličky. Všichni z Aukra definitivně odcházejí. Zbylých 41 % drží skupina Leverage, která do něj vstoupila v roce 2017. Tehdy Aukro utržilo 108 milionů Kč a skončilo ve ztrátě téměř 4 miliony. Novější čísla o hospodaření zatím nejsou veřejně k dispozici. Partnery Leverage jsou Lumír Kunz, který Aukro jako generální ředitel vede, Matěj Boruta, Jan Boruta a Václav Liška.

„Obchodní modely typu tržišť (marketplace) jsou oblast, která nás dlouhodobě investičně zajímá, a Aukro je synonymem pro marketplace. Současný management už započal hezký obrat a věřím, že s naším přispěním jej ještě urychlíme a vrátíme postupně Aukro tam, kde kdysi bylo,“ uvedl Barta z Pale Fire Capital.